PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Porozmawiajmy o szczęściu, czyli temat angażujący firmy coraz bardziej

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 30 sie 2019 11:15

Trwa cykl spotkań Praktycy Różnorodności w Lepszym Świecie, którego nową odsłoną było spotkanie 28 sierpnia. W ramach tego zgromadzenia zaproszeni eksperci rozmawiali o szczęściu w pracy.

Porozmawiajmy o szczęściu, czyli temat angażujący firmy coraz bardziej
Spotkanie Praktycy Różnorodności w Lepszym Świecie odbyło się w gościnnych progach firmy Marro na warszawskim Powiślu. (fot. pixabay.com)
REKLAMA

Temat radości w organizacji jest szczególnie ważny, kiedy pracodawcy muszą jeszcze bardziej zabiegać o pracowników. Wobec bezrobocia w Polsce wynoszącego 5,3 proc. nabiera coraz większego znaczenia.

Spotkania, których organizatorem są Henkel Polska i Better, to rozwinięcie formuły Kongresu Różnorodności. Spotkanie Praktyków Różnorodności w Lepszym Świecie było okazją do rozmowy przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych oraz mediów na temat wyzwań w zakresie wprowadzania rozwiązań, zwiększających poziom szczęścia i dobrostanu pracowników. W swoim wystąpieniu otwierającym spotkanie Joanna Heidtman, psycholog i doradca biznesu, podkreślała, że celem organizacji nie powinno być uszczęśliwianie pracowników, tylko stworzenie środowiska pracy, w którym każdy pracownik może w pełni wykorzystywać własny potencjał.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Joanna Heidtman w czasie prelekcji Spotkanie Praktyków Różnorodności w Lepszym Świecie. (fot. materiały prasowe)
Joanna Heidtman w czasie prelekcji Spotkanie Praktyków Różnorodności w Lepszym Świecie. (fot. materiały prasowe)

W panelu 28 sierpnia udział wzięli Joanna Heidtman, Bogumiła Głownia (Ikea Retail), Adam Targowski (Skanska) i Rafał Mikołajczyk (Benefit Systems).

Za najistotniejsze czynniki definiujące poczucie szczęścia pracowników paneliści uznali jakość relacji i szacunek w miejscu pracy, wspólnotę wartości pracowników i organizacji oraz poczucie sensu wykonywanej pracy. Kameralna atmosfera spotkania sprzyjała otwartej debacie z udziałem publiczności. Szczególnie szeroko dyskutowany był temat autentyczności podejmowanych przez pracodawców działań.

Paneliści zebrani w ramach warszawskiego Spotkania Praktyków Różnorodności w Lepszym Świecie. (fot. materiały prasowe)
Paneliści zebrani w ramach warszawskiego Spotkania Praktyków Różnorodności w Lepszym Świecie. (fot. materiały prasowe)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Porozmawiajmy o szczęściu, czyli temat angażujący firmy coraz bardziej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Jwkml 2019-08-30 17:25:03

    Sobie pogadają przy wykresach. A na koniec i tak dojdą do wniosku, że najszczęśliwszy pracownik jest jak dostanie karnet na aerobic i dopłatę do kolonii dla dzieciaków, których i tak nie ogląda przez cały rok, bo robi nadgodziny, żeby mieć na miskę ryżu, czynsz i dojazdy do tej krainy szczęśliwości nazywanej pracą. Potem zwolnią pracowników z dłuższym stażem, bo przecież na co komu zużyty model i przyjmą stażystów. No bo przecież stabilizacja szczęścia nie daje, tylko karnet na siłownię i pakiet medyczny. A i to tylko pod warunkiem, że pracownik nie zacznie chorować, bo wtedy też go zamienią na nowy, zdrowy, model. Bo taki chorujący to im wskaźniki szczęścia zaniży w młodym dynamicznym zespole. Takie to durne gadanie o szczęściu w pracy. Zacznijcie wreszcie ludziom godziwie płacić, przestańcie przeginać z nadgodzinami i nie wymieniajcie specjalistów na stażystów, to już ludzie sobie sami zorganizują szczęście.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA