Czwartkowy (24 listopada) wieczór w Katowicach był wyjątkowo uroczysty. Podczas gali w Międzynarodowym Centrum Kongresowym zostały rozdane nagrody Top Pracodawcy Województwa Śląskiego. Już po raz drugi redakcja portalu PulsHR.pl wręczyła wyróżnienia dla dziesięciu najbardziej cenionych pracodawców ze Śląska.
Podczas konkursu wyłonione zostały firmy, które łączą wpływ na rozwój gospodarczy regionu z ważną rolą rynku pracy, wyznaczają trendy w zarządzaniu zasobami ludzkimi, a także są liderami wśród pracodawców w regionie.
Zobaczcie też: 10 najlepszych pracodawców Polski Wschodniej
Przyznanie nagród odbyło się w trakcie największego wydarzenia dedykowanego rynkowi pracy na Śląsku – konferencji Silesia HR Trends i targów Silesia HR Expo, które zostały zorganizowane przez wydawcę PulsHR.pl – Grupę PTWP.
- By odpowiedzialnie rozmawiać o nowym Śląsku, trzeba było podjąć temat perspektyw dla ludzi młodych, sytuacji na regionalnym rynku pracy oraz możliwości podniesienia jakości życia.Te wszystkie wartości kreują przede wszystkim pracodawcy. Dlatego uznaliśmy, że dobrym zwieńczeniem naszych debat i całego dzisiejszego dnia będzie uhonorowanie tych osób i firm, które zmieniają obraz Śląska, sprawiają, że staje się on lepszym miejscem do pracy i życia - powiedział Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, wydawca PulsHR.pl.
Tytuły najlepszych pracodawców zdobyły firmy: Euvic, ING Bank Śląski, Mokate, GE Power Controls, Eko Okna, Grupa WISS Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych, Tenneco, Elektrobudowa, Famur oraz Rafako.
- To dla nas ważne wyróżnienie. Cała nasza praca opiera się o kapitał ludzki, więc to nagroda dla nich. Dla całego zespołu - powiedział Wojciech Wolny, prezes grupy EUVIC odbierając nagrodę dla swojej firmy.
- Cieszę się i bardzo dziękuję za nagrodę. Firma to ludzie, firma rozwija się dzięki ludziom i jeśli ludzie mają DNA sukcesu to sama firma też odniesie sukces - mówił z kolei Adam Mokrysz - CEO Mokate Group.
- Największą wartością firmy są pracownicy. Dobry pracownik to przyszłość dla każdej organizacji. A ta nagroda jest dla nas motorem by jeszcze lepiej dbać o pracowników - powiedział natomiast Marcin Kukuła - dyrektor produkcji z GE Power Controls Zakład Produkcyjny.
- Dziękuję, że mogliśmy dostąpić zaszczytu i dostać tą nagrodę. Będzie ona dedykowana pracownikom - ludziom, którzy są wartością najwyższą - powiedział Henryk Michalik - członek zarządu Tenneco Automotive Polska.
A oto wszyscy laureaci konkursu Top Pracodawcy Województwa Śląskiego:
Euvic
Grupa Euvic (wcześniej LGBS) to już ponad dziesięć lat działalności w branży IT. Firma z Gliwic, której prezesem jest Wojciech Wolny, zatrudnia już ponad tysiąc specjalistów, 300 praktykantów i 200 stażystów. Główny zakres działalności firmy to outsourcing kadry specjalistycznej. Klientami Euvic są wiodące firmy informatyczne w kraju i za granicą.
Firma intensywnie współpracuje z regionalnymi uczelniami. Stażyści i praktykanci sami wybierają technologię, w której chcą pracować, a nad ich rozwojem czuwa wykwalifikowany mentor techniczny. Apartament w Alpach, jacht na Mazurach, firmowy kabriolet, obiad w firmowej stołówce, pakiet medyczny, karta multisport, elastyczny czas pracy, szkolenia i certyfikaty, imprezy integracyjne – to benefity, na jakie mogą liczyć pracownicy Euvic, którzy na co dzień korzystają z opracowanych przez siebie aplikacji. Mogą dzięki nim m.in. zarezerwować jacht na Mazurach, zamówić obiad w firmowej stołówce czy zaplanować wspólne dojazdy do pracy lub wyjazdy pozazawodowe. Wszystkim pracownikom firma zapewnia również stały dostęp do szkoleń wewnętrznych, webinariów, szkoleń zewnętrznych oraz specjalistycznych ścieżek certyfikacyjnych.
ING Bank Śląski
To jeden z największych banków w Polsce. Zatrudnia ponad 7,5 tys. osób. Zapewnia swoim pracownikom wyjątkowe warunki pracy, dba o talenty i o ich rozwój zawodowy. Firma prowadzi również roczne programy dla studentów i absolwentów: ChallengING i ING International Talent Programme. Swoim pracownikom oferuje możliwość pracy z domu, pracowniczy program emerytalny, opiekę medyczną, a także udogodnienia dla rodziców – specjalny urlop, który wykracza poza wymogi prawne; możliwość przyprowadzenia dziecka do pracy, a także możliwość karmienia piersią w firmie (jest specjalny pokój dla matek).
Bank pomaga również pracownikom rozwijać się i zdobywać nowe doświadczenia, oferując programy coachingowe, mentoringowe, bogaty program szkoleniowy, ale też rotację stanowisk i mobilność międzynarodową. Firma stawia również na networking i integrację, dlatego organizuje nie tylko świąteczne spotkania towarzyskie, ale i specjalne spotkania nieformalne z udziałem dyrekcji. Prezesem ING Banku Śląskiego jest Brunon Cezary Bartkiewicz.
Mokate
Firma jest na rynku już 26 lat. To polska firma rodzinna i znany na całym świecie producent kawy i herbaty. Obecnie Grupa Mokate posiada osiem przedsiębiorstw działających w Polsce – w Ustroniu i Żorach, a także w Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Zatrudnia ponad 1,5 tys. osób. Tworzy przyjazne miejsce pracy i środowisko, w którym pracownicy mogą się rozwijać. W firmie obowiązuje zasada ułatwionej dostępności kierownictwa wszystkich szczebli – z właścicielami firmy włącznie – dla każdego pracownika, bez względu na miejsce w hierarchii służbowej.
Rodzinna atmosfera panuje w całej firmie – właściciele i zarząd wspólnie z załogą obchodzą tradycyjne święta. Poza tym, pracownicy jubilaci honorowani są w specjalny sposób, nagrodami, dyplomami i uroczystymi spotkaniami z właścicielami Mokate. Wprowadzono także stałe wyróżnienia dla pracowników: honorową Złotą Odznakę Mokate oraz Laur Mokate (połączony z nagroda pieniężną). Specjalny, coroczny konkurs premiuje najlepszych pracowników tytułem Lidera Mokate i Złotym Pucharem. Kawowe imperium założyła Teresa Mokrysz. Od 2015 r. na czele Grupy Mokate stoi jej syn – Adam Mokrysz.
GE Power Controls
Amerykański koncern General Electric posiada w Polsce trzy zakłady GE Power Controls – w Łodzi, Kłodzku i Bielsku-Białej, gdzie pracuje 800 osób. Już wkrótce zatrudnienie może jednak wzrosnąć do 1,2 tys. Ma to związek z otwarciem w październiku ubiegłego roku inteligentnej fabryki GE, w którą koncern zainwestował 54 mln zł i do której przeniosło się GE Power Controls.
Nowa fabryka GE w Bielsku-Białej to najnowocześniejszy zakład koncernu w całej Europie. Znajduje się w niej hala produkcyjna, dwa nowoczesne laboratoria i centrum współpracy z klientami – wszystkie zaprojektowane w sposób sprzyjający innowacyjności. Jak powiedział Grzegorz Konior, dyrektor fabryki w Bielsku-Białej, ta inwestycja to dowód na to, że GE wysoko ceni bielskich pracowników, ich kompetencje, fachowość, ogromne zaangażowanie i pasję, z jaką podchodzą do obowiązków. Zakład produkował będzie m.in. urządzenia do dystrybucji energii elektrycznej, szafy sterownicze, rozdzielnice niskiego i średniego napięcia oraz wyłączniki prądu stałego i zmiennego.
Eko-Okna
To najprężniej rozwijająca się firma w powiecie raciborskim. W maleńkiej Kornicy w gminie Pietrowice Wielkie polski producent okien zatrudnia już 2,4 tys. osób, a swoje produkty eksportuje do 20 krajów w Europie, ale też do Kanady i Australii. Właścicielem i prezesem firmy jest Mateusz Kłosek.
Wszyscy pracownicy Eko-Okien mają zagwarantowane podwyżki po trzech miesiącach, pół roku, roku, dwóch i trzech latach pracy. Do tego dochodzą premie miesięczne. Oprócz gwarantowanych podwyżek pracownicy mają zagwarantowaną prywatną opiekę medyczną, pracowniczą kantynę z tanimi posiłkami oraz możliwość dojazdu do pracy autobusami, których przejazdy dofinansowuje pracodawca. W tym roku spółka z Kornic obchodzi 18-lecie.
Grupa WISS
Firma Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych (WISS) z Bielska-Białej zajmuje się produkcją samochodów specjalnych dla straży pożarnej, wojska, służb cywilnych i policji. Firma zatrudnia ponad tysiąc osób. Za design pojazdów WISS odpowiada 18 projektantów, a w dziale konstrukcyjnym zatrudnionych jest ponad 100 inżynierów. Firma organizuje również praktyki zawodowe w takich zawodach jak: konstruktor, technolog, inżynier zarządzania produkcją czy inżynier spawalnik.
W marcu tego roku firma położyła kamień węgielny pod nowe Centrum Badawczo-Rozwojowe. Inwestycja ta ma znacznie usprawnić pracę, a przede wszystkim sprawić, by produkty WISS stały się coraz bardziej innowacyjne i konkurencyjne. Trafiają one na wiele zagranicznych rynków, m.in. do Hondurasu, Iraku, Tajlandii czy nawet Grenlandii. Firmę założył w 1998 r. Piotr Wawrzaszek. Na jej czele stoi obecnie Mariusz Rosa.
Tenneco
Firma z branży motoryzacyjnej. W Polsce posiada cztery zakłady produkcyjne – w tym trzy na Śląsku. W Gliwicach produkuje amortyzatory i moduły układów zawieszenia do takich marek jak: Ford, Renault, Suzuki, Mazda, Dacia, Fiat i Volvo. W Rybniku produkuje układy wydechowe, podobnie jak w otwartym w ubiegłym roku nowym zakładzie w Stanowicach (gmina Czerwionka-Leszczyny).
Ogółem Tenneco zatrudnia w Polsce ponad 3 tys. osób i jest pracodawcą zaangażowanym w kształcenie dualne. Posiada również w Polsce centrum badań i rozwoju. Firma oferuje pracownikom stabilne warunki zatrudnienia, możliwości rozwoju, a także bezpłatne dojazdy do miejsca pracy oraz dofinansowanie do stołówki pracowniczej. Na czele polskich zakładów stoi Henryk Michalik.
Elektrobudowa
Firma z Katowic. Na rynku od ponad 60 lat. Brała udział w budowie niemal wszystkich elektrowni i elektrociepłowni w Polsce oraz wielu na świecie. Zatrudnia prawie dwa tysiące osób na terenie całego kraju oraz na kontraktach zagranicznych. Swoim pracownikom gwarantuje stabilność zatrudnienia, bogaty pakiet socjalny, prywatną opiekę medyczną oraz perspektywy rozwoju zawodowego i jasną ścieżkę kariery.
Firma finansuje swoim pracownikom zdobycie uprawnień budowlanych, kształcenie w szkołach wyższych, szkolenia zawodowe, specjalistyczne, językowe oraz kształcenie z zakresu Project Management. Współpracuje również naukowo i dydaktycznie z uczelniami wyższymi: Politechniką Śląską, Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz Górnośląską Szkołą Handlową w Katowicach. W listopadzie ubiegłego roku Elektrobudowa dołączyła do grona sygnatariuszy Karty Różnorodności. Prezesem Elektrobudowy jest Janusz Juszczyk.
Famur
Grupa jest producentem maszyn i urządzeń górniczych. Specjalizuje się również w usługach z zakresu infrastruktury przemysłowej. Posiada własne centrum badawczo-rozwojowe i współpracuje z czołowymi uczelniami technicznymi i ośrodkami naukowo-badawczym. Potencjał techniczny firmy jest oparty na ponad 100-letnim doświadczeniu w projektowaniu i produkcji maszyn i stale rośnie dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze konstruktorskiej.
W tym roku firma włączyła się w projekt "Kopalnia aktywności", którego celem jest aktywne zaangażowanie osób pracujących w branży przemysłu ciężkiego w życie ich społeczności lokalnych oraz zwiększenie kompetencji i umiejętności pracowników w tworzeniu i zarządzaniu projektami społecznymi. Firma organizuje 3-miesięczne staże dla studentów, podczas których realizują oni – pod okiem mentorów – samodzielne projekty. Grupa Famur należy do TDJ S.A. W jej skład wchodzi obecnie 18 spółek, a także 6 zakładów produkcyjnych. W strukturach Grupy zatrudnionych jest ponad 2500 pracowników. Prezesem firmy jest Mirosław Bendzera.
Rafako
Firma powiązana bezpośrednio z grupą PBG – powstała w 1949 r. w Raciborzu i obecnie zatrudnia ok. 2 tys. osób – 97 proc. ma stałe umowy pracy. Firma należy do sektora energetycznego. Jej działalność opiera się na projektowaniu i produkcji kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska. W ramach działalności badawczo-rozwojowej współpracuje ściśle z wieloma placówkami naukowymi, m.in. Politechniką Wrocławską, Śląską czy Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. W Rafako prowadzona jest polityka wychowania i kształcenia własnych kadr.
Już w 1958 r. narodziła się tradycja szkolenia pracowników młodocianych, reaktywowana w 2007 r. w od nowa zorganizowanym obiekcie na terenie zakładu w formie Oddziału Szkolenia Zawodowego. Od 1958 r. do chwili obecnej przyzakładową szkołę zawodową ukończyło blisko 3 tys. absolwentów. Wszystkim – zgodnie z umową – spółka zaoferowała pracę. Obecnie młodych ludzi do zawodu przyucza 72 pracowników Rafako, którzy mają ukończone kursy pedagogiczne. Wszyscy uczniowie otrzymują wynagrodzenie z tytułu odbywania praktycznej nauki zawodu. Prezesem Rafako jest Agnieszka Wasilewska-Semail.
Czołową "dziesiątkę" wyłoniła Rada Konsultacyjna konkursu, w skład której weszły największe autorytety wybrane przez redakcję spośród czytelników portalu PulsHR.pl, menedżerowie i dyrektorzy personalni z całej Polski.
Wszystkim nagrodzonym jeszcze raz serdecznie gratulujemy!
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)