×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Motywacja jest w nas, tylko trzeba ją znaleźć

  • Gabriel Paździor
    GP
  • Opublikowano: 20 sie 2019 13:31

Jak wynika danych Work Service, niemal połowa pracodawców deklaruje, że ma problemy ze znalezieniem odpowiedniej osoby do swojego zespołu. Zatrudnienie nowego pracownika to jednak tylko początek trudnej drogi. Co zrobić, gdy pieniądze i ryzyko utraty pracy nie są żadną motywacją?

Motywacja jest w nas, tylko trzeba ją znaleźć
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Menedżer w obecnej sytuacji rynku pracownika powinien wiedzieć, jak skutecznie zachęcać do podejmowania nowych wyzwań. A nowoczesny pracownik - jak się zmotywować do ich realizacji.
  • Ma do dyspozycji szereg narzędzi, które motywują. Najskuteczniejszym z nich pozostaje perswazja.
  • Wrogiem motywacji może być też nieprawidłowo prowadzona komunikacja z pracownikiem. 

Motywacja często jest postrzegana jako czynnik wewnętrzny i zewnętrzny. Jest to jednak duże uproszczenie i może być mylące. - Nie ma dwóch rodzajów motywacji - mówi Victor Wekselberg, ekspert iniJOB, specjalizujący się w tym zagadnieniu. Przekonuje, że możemy jedynie mówić o motywacji jako o procesie, który oparty jest na współgraniu czynników wewnętrznych - takich jak osobowość - i czynników zewnętrznych. Te to nic innego, jak nasza subiektywna percepcja otaczającego świata. - Jeśli chcemy ocenić motywację konkretnego pracownika, powinniśmy spojrzeć właśnie na te dwie płaszczyzny - kim jest i jak ocenia swoją sytuację - dodaje Wekselberg.

Trudna rola menedżera

Nawet najzdolniejsi pracownicy nie będą wykorzystywać swoich możliwości bez pracy włożonej w nich przez menedżera. Jednym z największych wyzwań, przed którymi stoi kadra zarządzająca, jest dopasowywanie zadań do konkretnej osoby. To z kolei łączy się z relacjami na linii menedżer – pracownik.

Jak przekonuje cytowany Wekselberg, lider musi dobrze poznać swojego podwładnego, żeby móc skutecznie zarządzić sytuacją. Musi jednak także pamiętać, że ważniejsze od poznania pracownika jako jednostki, indywidualnego człowieka, jest poznanie go w sytuacji zawodowej. Wtedy będzie mógł tak dostosować zadania, by były one motywujące dla pracownika. Bo, jak twierdzi ekspert iniJOB i psycholog organizacji z Instytutu Gaussa, nic tak nie motywuje jak praca.

Czytaj też: Resort pracy zachęca przedsiębiorców do wsparcia z Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Nie każdy menedżer potrafi jednak odczytywać intencje swoich współpracowników. Jeśli się tego nie nauczy, nie będzie skutecznym przewodnikiem dla podwładnych. Motywację można wypracować poprzez zastosowanie odpowiedniej taktyki wpływu. Menedżerowie, nawet nieświadomie, korzystają z racjonalnej perswazji i manipulacji.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Motywacja jest w nas, tylko trzeba ją znaleźć
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA