×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kobiety chcą pracować po urodzeniu dziecka. Jak pomóc im wrócić na rynek pracy?

  • Anna Trojanowska
    AT
  • 6 mar 2020 9:17

Według raportu IBS pół miliona kobiet po urodzeniu dziecka chce pracować, ale nie szuka pracy. Powodem są związane z tym obawy. Tymczasem rynek pracy już teraz czeka na kandydatki, które rozwiną kompetencje przyszłości i zdecydują się na zmianę kariery.

Kobiety chcą pracować po urodzeniu dziecka. Jak pomóc im wrócić na rynek pracy?
Kobietom ciężko pogodzić życie rodzinne i zawodowe (fot. shutterstock)
REKLAMA
  • Jednym z większych wyzwań w Polsce jest kwestia powrotu matek na rynek pracy. Branża IT daje możliwość zdobycia stabilnej, dobrze płatnej pracy, ale tylko 14 proc. w niej zatrudnionych to kobiety - tłumaczy Filip Wadowski, dyrektor NESsT Polska.
  • Firma, spodziewająca się powrotu kobiety z urlopu macierzyńskiego, powinna zaoferować różne rozwiązania, aby umożliwić pogodzenie obowiązków zawodowych z rodzinnymi.
  • - Wśród naszych ankietowanych najwięcej, bo 58 proc. osób skorzystałoby z wyjścia z pracy w ciągu dnia, z możliwością odrobienia i bez straty urlopu - mówi Katarzyna Mróz z Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

- Pracujemy nad strategią demograficzną, której celem jest wzrost dzietności, a elastyczne łączenie obowiązków zawodowych i prywatnych to jej istotny element - podkreśla Barbara Socha z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej.

Takie rozwiązania są oczekiwane, bo póki co na rynku młode matki nie mogą się odnaleźć. Jak podaje raport IBS ze stycznia 2020, autorstwa prof. Igi Magdy, pół miliona kobiet po urodzeniu dziecka chce pracować, ale nie szuka pracy. Dlaczego?

- Kobietom ciężko pogodzić życie rodzinne i zawodowe, mają poczucie cyfrowego wykluczenia w kontakcie z młodszym pokoleniem, nie mogą znaleźć wystarczająco elastycznych ofert pracy - wyjaśnia Agnieszka Kaczanowska, współzałożycielka portalu MamoPracuj.

Przerwa w pracy może być jednak najlepszym pretekstem do zmian zawodowych i zadbania
o przyszłość.

Czytaj też: Matki prowadzące działalność gospodarczą mówią dość. Szykują ogólnopolski protest

- Aż 56 proc. absolwentów Future Collars to kobiety, które przebranżowiły się i zaraz
po ukończeniu kursu znalazły pracę w IT. To pokazuje, że Polki chcą się oswajać z nowymi technologiami, są otwarte na start w innej branży, zwłaszcza, kiedy gwarantuje elastyczne godziny pracy - tłumaczy współzałożycielka i prezes Future Collars, Joanna Pruszyńska-Witkowska.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kobiety chcą pracować po urodzeniu dziecka. Jak pomóc im wrócić na rynek pracy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA