PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Dress code? W Szwecji i w Wielkiej Brytanii odchodzą od formalnego ubioru w pracy

W Szwecji i w Wielkiej Brytanii dress code odchodzi do lamusa. Pracownikom pozwala się na bardziej spontaniczny strój, co sprzyja samopoczuciu pracujących.

  • Autor: GP
  • 29 mar 2017 16:48
Dress code? W Szwecji i w Wielkiej Brytanii odchodzą od formalnego ubioru w pracy
Brak restrykcyjnego dress codu zaczyna się od największych - Google czy Facebooka. (fot.:unsplash)
REKLAMA

• Zgodnie z badaniem jakie przeprowadziła marka Simon Jersey, już 36 proc. pracowników nie spotyka się w miejscu pracy z restrykcyjnymi wymaganiami względem ubioru.

• Za świecącego przykładem dla innych media w Wielkiej Brytanii wskazują Marka Zuckerberga, szefa Facebooka, który przychodził do pracy w polarze. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Są jednak zawody, których ten trend nie dotyka.

Zaczęło się od Szwecji, ale powoli trend rozprzestrzenia się na inne kraje Europy. W Szwecji raport o pracy w start-upach pokazał, że dominującym strojem w pracy staje się luźny strój codzienny, a nie garnitur.

Firma odzieżowa Simon Jersey przeprowadziła badanie na 2 tysiącach klientów i wynik był dość jednoznaczny - jeden na czterech (25 proc.) pracowników ocenił, że restrykcje o ubiorze w jego miejscu pracy są dość wyśrubowane i wymagają oficjalnego stroju (tzw. smart dress code). Tylko 5 proc. postrzega regulacje w miejscu pracy za jeszcze bardziej sformalizowane (ang. very smart dress code). Natomiast 36 proc. respondentów badania wskazało, że nie spotyka się w miejscu pracy z restrykcyjnymi wymaganiami względem ubioru i mają w tym zakresie dużą swobodę (ang. casual dress code). 15 proc. pytanych odpowiedziało natomiast, że w ich miejscu pracy nie ma w ogóle "wskazówek" odnośnie tego, w co powinni się ubierać.

Czytaj też: Dress code: Maja Sablewska radzi jak się ubierać do pracy

Również duże firmy jak Google czy Facebook nie narzucają swoim pracownikom służbowego stroju. Szef tej ostatniej - Mark Zuckerberg - słynie nawet z tego, że zjawia się w pracy w polarze.

W niektórych zawodach wymaga się odpowiedniego stroju

Są jednak zawody, których ten trend nie dotyczy. Przykładem może być obsługa lotnicza, która jest kojarzona bardzo mocno z marką i wizerunkiem danej linii lotniczej. Poniżej film z akcji promocyjnej Condé Nast Traveler, prezentujący 100 lat mody personelu lotniczego.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dress code? W Szwecji i w Wielkiej Brytanii odchodzą od formalnego ubioru w pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA