×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Dlaczego warto dbać o kulturę organizacyjną?

  • Aneta Kaczmarek
    AKC
  • 21 wrz 2018 12:05

Gdy na pytanie „Jak się u was pracuje?” pracownicy nie potrafią udzielić jasnej odpowiedzi, w zespole panuje duża rotacja, a zasady postępowania powstają ad hoc, może to oznaczać, że brakuje świadomie tworzonej kultury organizacyjnej.

 Dlaczego warto dbać o kulturę organizacyjną?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Właściwa organizacja zasad panujących w miejscu pracy to nie tylko element zarządzania, ale też ważny czynnik budujący tożsamość firmy oraz sposób, w jaki jest postrzegana.
  • Kultura organizacyjna jest jednym z najważniejszych elementów budujących osobowość firmy. Świadome zarządzanie kulturą organizacji powinno być jednym z głównych celów strategii długofalowych firm.
  • Podejście pracodawców do tematu budowania kultury organizacyjnej widać także w aspekcie rekrutacji oraz wizerunku przedsiębiorstw. Zagadnienie to odgrywa coraz większą rolę podczas budowania planów HR-owych.

– Wiedza o kulturze danej organizacji, o panującym w niej klimacie, o tym, jak pracownicy oceniają samych siebie, firmę i jej przyszłość na rynku pozwala z dużym wyprzedzeniem przewidzieć jej efektywność, źródła sukcesów i porażek – pisze dr Krystyna Serafin z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Z kolei z raportu dotyczącego kultury organizacji polskich firm, opracowanego przez Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia, możemy dowiedzieć się, że blisko 66 proc. respondentów nie spotkało się z pojęciem kultury organizacji. Ci, którym było ono znane, potrafili wskazać pewne elementy obecne w ich miejscu pracy. Były to przede wszystkim aspekty strategiczne, misja oraz cele działania, które zostały określone jako istotne dla rozwoju firmy oraz mające wpływ na lojalność wobec pracodawcy.

Osobowość pracowników a kultura organizacyjna firmy

Kultura organizacyjna jest jednym z najważniejszych elementów budujących osobowość firmy. To wszystkie cechy, wartości i normy, którymi powinna kierować się zarówno kadra zarządzająca, jak i każda zatrudniona osoba. Warto przy tym zaznaczyć, że kultura organizacyjna jest obecna w każdej firmie. Pytanie tylko czy jest ona tworzona świadomie, czy też nie. Równie mocno jak kultura organizacyjna, na osobowość firmy wpływa osobowość samego szefa.

– Najważniejsza jest spójność. Dobrze kiedy właściciel kawiarni jest smakoszem i znawcą kawy, a właścicielka butiku z ubraniami pasjonatką mody. Podobnie, jeżeli firma oferuje emocjonujące przeżycia czy doświadczenia, dobrze gdy jej prezes jest fanem adrenaliny. Charakter firmy buduje też każdy z jej pracowników, niezależnie od tego czy po pracy gra na perkusji, skacze ze spadochronem czy nurkuje głębinowo – mówi Jakub Kurzaj z firmy Wyjątkowy Prezent.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dlaczego warto dbać o kulturę organizacyjną?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA