Zysk dla nauczycieli przedszkolnych, strata dla szkolnych

Od 1 stycznia 2014 r. nauczyciele przedszkolni skorzystają z ulgi na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego, ale stanie się to przy jednoczesnym ograniczeniu jej nauczycielom szkolnym.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zysk dla nauczycieli przedszkolnych, strata dla szkolnych

PODZIEL SIĘ


Autor: Portalsamorzadowy.pl

www.portalsamorzadowy.pl

13 wrz 2013 10:48


Na wspólnym posiedzeniu sejmowych Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej posłowie rozpatrywali sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia senackiego projektu nowelizacji ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz Karty nauczyciela.

Celem projektu jest dostosowanie prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o przyznanie nauczycielom przedszkoli ulg w przejazdach publicznym transportem zbiorowym, posiadanych dotychczas przez nauczycieli szkół i nauczycieli akademickich.

Podczas prac nad projektem za kontrowersyjną uznano opinię rządu, według której przyznanie nauczycielom zatrudnionym w przedszkolach prawa do ulgowych przejazdów w publicznym transporcie zbiorowym powinno nastąpić z jednoczesnym obniżeniem wysokości tego rodzaju ulgi w odniesieniu do pozostałych kategorii uprawnionych nauczycieli.

Czytaj też: Autobusem i pociągiem jedni nauczyciele pojadą drożej, inni taniej

- Z jednej strony słusznie dajemy ulgę dla nauczycieli wychowania przedszkolnego, ale z drugiej - ograniczamy ją tym, którzy do tej pory z niej korzystali. Myślę, że to nie jest ani uczciwe, ani sprawiedliwe - uznał poseł Artur Ostrowski (SLD).

Zgodził się z nim m.in. poseł Lech Sprawka (PiS).

- Żenujące jest to, że realizując wyrok Trybunału Konstytucyjnego, senatorowie nie ograniczyli się wyłącznie do jego zaleceń, tylko rozszerzyli materię związaną z uprawnieniami nauczycieli wynikającymi z Karty nauczyciela - argumentował Lech Sprawka.

Mimo tych zastrzeżeń posłowie z podkomisji nadzwyczajnej zaproponowali jedynie przesunięcie daty wejścia w życie ustawy z 1 lipca 2013 r. na 1 stycznia 2014 r.

- Pozostałe ustalenia, czyli włączenie nauczycieli przedszkoli do kategorii osób uprawnionych do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego przy jednoczesnym obniżeniu tej ulgi dla wszystkich uprawnionych nauczycieli z 37 proc. do 33 proc. pozostały bez zmian - poinformowała posłanka Ewa Wolak (PO).

W odpowiedzi na to poseł Artur Ostrowski (SLD) zgłosił poprawkę, aby pozostawić dotychczasową ulgę w wysokości 37 proc. i objąć nią także nauczycieli przedszkoli.

- Wyrok Trybunału Konstytucyjnego mówi o objęciu nauczycieli przedszkoli ulgami na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego, a nie o całkowitym obniżeniu ulgi wszystkim nauczycielom, co proponują senatorowie w tym projekcie - argumentował poseł Artur Ostrowski.

Cały artykuł czytaj tu

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.