ZNP przeciw zatrudnianiu osób wspierających na podstawie kodeksu pracy

ZNP i oświatowa Solidarność są przeciwne możliwości zatrudniania w szkołach osób wspierających nauczycieli na podstawie kodeksu pracy. Ich zdaniem, doprowadzi to do nierówności wśród nauczycieli, a ostatecznie do likwidacji zatrudniania zgodnie z Kartą Nauczyciela.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

ZNP przeciw zatrudnianiu osób wspierających na podstawie kodeksu pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

29 sty 2014 9:00


Zapis dotyczący możliwości zatrudniania w szkole podstawowej osoby wspierającej znalazł się w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty autorstwa posłów PO. Osoby takie wspierałyby nauczyciela w pracy z uczniami, zarówno podczas lekcji, jak i na świetlicy. Mają mieć co najmniej poziom wykształcenia wymagany od nauczyciela szkoły podstawowej oraz przygotowanie pedagogiczne. Zatrudnione będą na zasadach określonych w kodeksie pracy, a nie w Karcie Nauczyciela.

"Jeśli chodzi o nauczycieli wspierających to jest to powtórka z projektu rządowego z ubiegłego roku. To zapis, który wywołał wówczas ogromne niezadowolenie naszego środowiska. Oczywiście nie jesteśmy przeciwni nauczycielom wspierającym, ale nie mogą być oni zatrudnieni na podstawie kodeksu pracy. Powinni być zatrudnieni zgodnie z Kartą Nauczyciela" - powiedział we wtorek wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński.

Jego zdaniem, przyjęcie proponowanego w projekcie zapisu doprowadzi do tego, że w szkole będą dwie kategorie pracowników, mających takie same kwalifikacje, wykonujących takie same czynności, a zatrudnione na innych warunkach. "Z jednej strony będą nauczyciele karciani, z drugiej kodeksowi. To już przeżywaliśmy w placówkach opieki całkowitej (...) Ostatecznie, wszyscy zatrudnieni w placówkach z początkiem tego roku stali się pracownikami samorządowymi, nauczyciele pracujący tam stracili swój status" - przypomniał Baszczyński. Dlatego jego zdaniem projekt PO prowadzi do otwarcia bardzo niebezpiecznej furtki. "Skutkować będzie m.in. prędzej czy później konfliktem pracowniczym" - ocenił.

Zapowiedział, że w środę do okręgów związku zostanie rozesłane zapytanie dotyczące projektu nowelizacji. "Dalsze decyzje w tej sprawie podejmie kierownictwo związku" - poinformował wiceprezes ZNP.

Negatywnie zapis dotyczący zatrudniania nauczycieli wspierających ocenia też Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania "Solidarność". Jak powiedziała wiceprzewodnicząca sekcji Halina Kurpińska, nie ma zgody na dzielenie nauczycieli i zatrudnianie części ich zgodnie z Kartą, a części na podstawie kodeksu. "To nierówność traktowania, to łamanie konstytucyjnej zasady" - oceniła.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.