PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Broniarz: zmiany w statusie i awansie zawodowym nauczycieli nie podniosą ich prestiżu

  • Autor: PAP/bad
  • 1 wrz 2018 11:20

Zmiany w statusie i awansie zawodowym nauczycieli nie podniosą prestiżu zawodu nauczyciela, za to coraz częściej stają się powodem decyzji o rezygnacji z pracy - napisał prezes ZNP Sławomir Broniarz z okazji nowego roku szkolnego.

Broniarz: zmiany w statusie i awansie zawodowym nauczycieli nie podniosą ich prestiżu
Zmiany w statusie i awansie zawodowym nauczycieli nie podniosą ich prestiżu (fot.shutterstock)
REKLAMA
  • Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2018/2019, który jest kolejnym etapem wdrażania trudnej i krytykowanej reformy. Zmian autorstwa Anny Zalewskiej od września jest wiele - napisał Broniarz.
  • Według niego najistotniejszymi dla nauczycieli będą: nowy sposób oceny pracy, nowe reguły awansu zawodowego i likwidacja kolejnego dodatku - na zagospodarowanie.
  • Od 1 września wchodzą w życie nowe zasady awansu zawodowego nauczycieli. Ścieżka awansu wydłuża się z 10 do 15 lat, jednak będzie można ją skrócić lub wydłużyć.
  • Przy awansie zawodowym odejdzie się od oceny dorobku zawodowego nauczyciela na rzecz oceny jego pracy. Co trzy lata będą jej podlegali wszyscy nauczyciele.

 

- Zmiany w statusie i awansie zawodowym nauczycieli oceniamy bardzo negatywnie. Nie podniosą one prestiżu zawodu nauczyciela, natomiast coraz częściej stają się powodem podjęcia decyzji o rezygnacji z pracy w szkole lub przedszkolu. Niestety, to już się dzieje! - ocenił prezes ZNP.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Reforma Anny Zalewskiej to nie tylko nowe obowiązki, gorsze warunki pracy, większe wymagania, niskie zarobki, ale także i codzienne mierzenie się z niezadowoleniem rodziców uczniów, odczuwających negatywne skutki reformy. Dzisiaj nauczycieli brakuje nie tylko w likwidowanych gimnazjach, ale także w przedszkolach i przepełnionych szkołach podstawowych. Za ten stan rzeczy jest odpowiedzialna Anna Zalewska - czytamy w liście.

Broniarz podziękował w nim nauczycielom za to, że w ostatnim czasie wielu z nich "wykazało się zaangażowaniem, odwagą i odpowiedzialną postawą społeczną, sprzeciwiając się niedobrym zmianom w systemie oświaty". - Walczymy o edukację i prestiż naszego zawodu, a to są nadrzędne wartości dla każdego społeczeństwa. Czeka nas pewnie jeszcze długa droga, ale mamy wspólny cel! - podkreślił.

Przypomniał, że przed wakacjami Związek Nauczycielstwa Polskiego uruchomił ogólnopolską kampanię informacyjną i billboardową pod hasłem "Chcemy godnie zarabiać!". - Teraz planujemy kolejne akcje protestacyjne. Jedną z nich jest wrześniowa manifestacja wszystkich branż zrzeszonych w OPZZ - zapowiedział.

Zwracając się do rodziców, zaznaczył, że wierzy w to, że "nauczyciele rozłożą parasol ochronny nad uczniami, którzy zostali niesprawiedliwie potraktowani przez reformę Anny Zalewskiej. - Wierzę, że mają wciąż tyle satysfakcji z wykonywanej pracy, że pomimo trudnej sytuacji nie odejdą z zawodu. Wszystko zaczyna się od dobrego nauczyciela - dodał.

Prezes ZNP życzył też uczniom, by nauka w szkole była dla nich pozytywnym doświadczeniem. - Życzę Wam sukcesów edukacyjnych, a nauczycielom i rodzicom dobrego, spokojnego roku szkolnego i mądrego ministra edukacji! - napisał Broniarz.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Broniarz: zmiany w statusie i awansie zawodowym nauczycieli nie podniosą ich prestiżu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • yxxy 2018-09-05 17:56:18

    To niech poda dane, ile procent nauczycieli zrezygnowało z pracy, bo myślę, że bardzo mało.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA