PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

ZNP: Nauczyciel ma obowiązek realizować treści związane z seksualnością z podstawy programowej

  • Autor: PAP/AT
  • 18 paź 2019 17:04

Podstawa programowa z 2018 r. zawiera treści nauczania związane z rozmnażaniem płciowym, dojrzewaniem i seksualnością. Nauczyciel ma obowiązek te treści realizować - napisał na stronie internetowej Związek Nauczycielstwa Polskiego, zajmując głos w dyskusji na temat propozycji przepisów dot. edukacji seksualnej.

ZNP: Nauczyciel ma obowiązek realizować treści związane z seksualnością z podstawy programowej
ZNP podkreślił, że podstawowym dokumentem w pracy nauczyciela jest podstawa programowa (fot. shutterstock)
REKLAMA

Chodzi o obywatelski projekt nowelizacji kodeksu karnego przygotowany przez inicjatywę "Stop pedofilii". Zakłada on m.in. wprowadzenie kary pozbawienia wolności za publiczne propagowanie lub pochwalanie obcowania płciowego dzieci.

W środę (17 października) Sejm nie przyjął wniosku o odrzucenie projektu w całości i skierował go do dalszych prac w komisji. Projektem zajmie się Sejm kolejnej kadencji, bo zgodnie z regulaminem Sejmu projekty obywatelskie nie podlegają tzw. zasadzie dyskontynuacji.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

ZNP podkreślił, że podstawowym dokumentem w pracy nauczyciela jest podstawa programowa. "Nauczyciele mają prawo do uczenia zgodnie z podstawą programową. Nawet więcej: jest to ich obowiązek" - napisano.

Czytaj też: Uczą seksu czy nie? Edukatorzy odkłamują mity o sobie

Związek zauważył, że zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego dla czteroletniego liceum ogólnokształcącego, pięcioletniego technikum i dwuletniej branżowej szkoły II stopnia, celem kształcenia jest m.in. "rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów związanych z okresem dojrzewania, dorastania i wyborem drogi życiowej; umiejętność świadomego kreowania własnej osobowości" oraz "znajomość podstawowych zasad postępowania w sferze ludzkiej płciowości i płodności; kształtowanie postaw prozdrowotnych, prospołecznych i prorodzinnych".

ZNP zwrócił uwagę, że na biologii nauczyciele są zobowiązani m.in. do przedstawienia istoty rozmnażania płciowego, budowy i funkcji narządów płciowych, przebiegu cyklu menstruacyjnego i ciąży, chorób przenoszonych drogą płciową, a także roli syntetycznych hormonów (progesteronu i estrogenów) w regulacji cyklu menstruacyjnego.

Z kolei w ramach Wychowania do życia w rodzinie, uczeń powinien m.in. rozumieć, czym jest cielesność, płciowość, prawo człowieka do intymności, na czym polega odpowiedzialność za sferę seksualną i prokreację, znać zagrożenia okresu dojrzewania.

Zdaniem autorów obywatelskiego projektu "Stop pedofilii", jego celem ma być "zapewnienie prawnej ochrony dzieci i młodzieży przed deprawacją seksualną i demoralizacją". Zdaniem posłów PO-KO, prawdziwą intencją projektodawców jest zakazanie prowadzenia edukacji seksualnej w Polsce, a efektem wprowadzenia przepisów będzie karanie nauczycieli, edukatorów seksualnych i lekarzy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ZNP: Nauczyciel ma obowiązek realizować treści związane z seksualnością z podstawy programowej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA