• Według badania „Czy Polacy znają języki obce?” Instytutu Badawczego Randstad, 23 proc. Polaków posługuje się przynajmniej jednym językiem obcym.
• Zdaniem ekspertów umiejętność ta pozwala nie tylko na łatwiejszą komunikację, ale również zwiększa kreatywność i poprawia wyniki w naukach ścisłych.

49,6 proc. Polaków deklaruje, że zna przynajmniej jeden język obcy. Zwykle jest to znajomość na poziomie podstawowym. Biegle chociaż jednym językiem obcym posługuje się 23 proc. z nas. Zaledwie garstka jest poliglotami. A szkoda, ponieważ znajomość języków obcych nie tylko pomaga w porozumiewaniu się czy znalezieniu pracy, lecz także poprawia kreatywność.
Używając języka obcego podczas rozmowy, często musimy wybierać między podobnymi słowami. Możliwości jest niekiedy wiele, a nasze zadanie polega na dokonaniu w krótkim czasie takiego wyboru, który pozwoli jak najlepiej nas zrozumieć. W ten sposób rozwija się myślenie dywergencyjne. Zdaniem naukowców to ono wpływa na większą kreatywność. Co więcej, poligloci uważniej obserwują otoczenie oraz bardziej skupiają się na istotnych informacjach. W związku z tym częściej wychwytują fałszywe komunikaty.
– Dzięki znajomości języków obcych możemy łatwiej i szybciej uczyć się przedmiotów ścisłych – mówi Sergiy Myshko, menedżer PR w firmie Preply.
Eksperci dowiedli, że studenci wielojęzyczni osiągali znacznie wyższe wyniki w matematyce niż ci znający tylko rodzimy język. Nauka języka obcego pomaga poza tym w posługiwaniu się językiem ojczystym: poprawia znajomość gramatyki i umiejętność czytania, poszerza słownictwo oraz usprawnia mówienie.
Prof. Boaz Keysar z Uniwersytetu w Chicago uważa, że znajomość języka obcego determinuje pochodne umiejętności logicznego myślenia, podejmowania decyzji, wyzwań, radzenia sobie ze stresem i przyswajaniem nowej wiedzy.
Z kolei według Marcina Stryjeckiego ze Sprachcaffe "dwujęzyczność to gimnastyka dla mózgu".
– Dzięki niej mózg działa wielozadaniowo, pamięta o wiele więcej. Kompetencje językowe stymulują mózg do poznawania, gromadzenia i przetwarzania wiedzy, co za tym idzie - osoby znające języki uchodzą za bardziej kreatywne, szybko i łatwo adaptujące się do zmiennych, całkowicie nowych warunków. W grupie uczniów i studentów wielojęzyczni osiągają lepsze wyniki w nauce, a później sukcesy zawodowe. W czasach kiedy w standardzie życia jest samodzielność i podejmowanie właściwych wyborów, nauka języka jest niezmiernie przydatna w kształtowaniu harmonijnej osobowości człowieka XXI wieku – ocenia.


KOMENTARZE (0)