- Autor: PAP/JP
- •7 lis 2022 12:07
Zwiększenie możliwości uzyskania urzędowego poświadczenia znajomości języka polskiego jako obcego w postaci certyfikatu i stworzenie optymalnych warunków organizowania egzaminów z języka polskiego jako obcego przewiduje projekt noweli, którą opublikowano w Rządowym Centrum Legislacji.

- Projekt noweli ustawy o języku polskim oraz ustawy o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.
- Proponowane przepisy dotyczą podmiotów uczestniczących w systemie poświadczania znajomości języka polskiego jako obcego, wydawania certyfikatu, w tym certyfikatu bez konieczności zdania egzaminu i sposobu organizacji i przeprowadzania egzaminu, opłat związanych z egzaminem i certyfikatem oraz wizytacji egzaminu.
- To właśnie w celu dostosowania systemu poświadczania znajomości języka polskiego jako obcego do bardzo dużego zainteresowania zaproponowano nowe przepisy - wynika z wyjaśnień projektodawcy.
Zmiany dotyczą m.in. systemu poświadczania znajomości języka polskiego jako obcego, koordynowanego przez Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego. Umożliwia ona cudzoziemcom i obywatelom polskim na stałe zamieszkałym za granicą uzyskanie certyfikatu - po zdaniu egzaminu albo w wyniku poświadczenia poziomu znajomości języka polskiego jako obcego, tj. bez konieczności zdania egzaminu. W myśl projektu przewiduje się, że komisja ta będzie sprawdzała i oceniała prace z części pisemnej egzaminu, w tym dokonywała ponownego sprawdzenia i oceny tych prac. Zakłada się też, że prace z części pisemnej egzaminu będą mogły być oceniane przez członków komisji oraz ekspertów wpisanych na listę ekspertów prowadzoną przez komisję.
Czytaj też: Polska firma z kontraktem życia. Będzie rekrutować dla Elona Muska
"Oprócz wydawania certyfikatów komisja będzie wydawała również, za opłatą, duplikaty certyfikatów. Kolejną zmianą będzie umożliwienie członkom komisji pełnienia funkcji wizytatorów, co pozwoli na bezpośredni udział w wizytacji egzaminów przeprowadzanych przez podmioty uprawnione" - wskazano w ocenie skutków regulacji.
Przewidziano też podniesienie wynagrodzenia członków tej komisji. Rozszerzono również katalog podmiotów, które mogą ubiegać się o nadanie uprawnień do organizowania egzaminów na określonych poziomach biegłości językowej.
Czytaj też: Czarne chmury nad IT. Kończy się eldorado dla programistów

KOMENTARZE (1)