Znajomość języka obcego wymagana w co drugim ogłoszeniu o pracę

Znajomość języków obcych często jest wymogiem rynku pracy. Standardowe wymagania pracodawców to dwa języki obce, w tym biegły angielski. Okazuje się jednak, że polscy pracownicy firm znają angielski lepiej niż Niemcy czy Szwajcarzy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Znajomość języka obcego wymagana w co drugim ogłoszeniu o pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

23 wrz 2015 10:01


Minimum dwa języki obce, w tym biegła znajomość angielskiego – to standardowe wymagania pracodawców. Jak wynika z danych Pracuj.pl w pierwszym półroczu bieżącego roku w połowie ogłoszeń o pracę opublikowanych na portalu pojawił się wymóg znajomości języka obcego, w tym 47 proc. angielskiego, 9 proc. niemieckiego i 3 proc. francuskiego.

Ze względu na zwiększające się kontakty biznesowe między firmami polskimi a skandynawskimi rośnie także zapotrzebowanie na osoby władające szwedzkim, duńskim lub norweskim.

Chęć nauki języków obcych wśród Polaków wynika m.in. z rosnącej świadomość zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników, że aby odnieść sukces, systematycznie muszą podnosić swoje kompetencje, w tym także umiejętności językowe.

Polacy na 6. miejscu na świecie

Wymogi rynku pracy sprawiły, że Polacy bardzo dobrze wypadają w rankingach znajomości języków obcych. W rankingu Education First, sprawdzającym znajomość języka angielskiego w firmach, Polska uplasowała się na 6. miejscu z 63 badanych państw na świecie, wyprzedzając m.in. Niemcy, Szwajcarię, Belgię, Austrię i Holandię.

Rozwój kariery zawodowej to nie jedyny powód dla którego Polacy chętnie uczą się języków obcych. Równie ważna jest możliwość swobodnej rozmowy podczas wyjazdów zagranicznych, a także obejrzenia filmu czy przeczytania książki w oryginale.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Maria 2015-09-29 12:29:55

Niestety teraz trudno o pracę w ogóle, a co dopiero o dobrze płatną. Dlatego ja uczę się już dwóch jezyków angielskiego i francuskiego metodą Emila Krebsa z Krebsmethod.com . Chce wyróżnić się na rynku pracy w porównaniu do osób, które mówią tylko po angielsku. Mam nadzieję, ze to da mi wreszcie szansę na znalezienie intratnego stanowiska.