×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zmiany w zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych

  • Autor: PAP/AH
  • 21 lip 2022 11:40

Senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu nie zaproponowała żadnych poprawek do nowelizacji ustaw o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych zmierzających do dostosowania polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej.

Zmiany w zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych
Wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki, projekt nowelizacji wynika z konieczności zapewnienia prawidłowego wdrożenia do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych. fot. PAP/Paweł Supernak
REKLAMA
  • Projekt nowelizacji wynika z konieczności zapewnienia prawidłowego wdrożenia do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych. Komisja Europejska wskazała "na pewne uchybienia" we wdrożeniu jej do polskiego porządku prawnego.
  • W nowelizacji na nowo określono, wobec jakich zawodów przepisy ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich UE nie będą stosowane.
  • Zmieniane są też przepisy dotyczące sprawdzania posiadania znajomości języka polskiego w stopniu niezbędnym do wykonywania danego zawodu regulowanego albo danej działalności regulowanej.

Chodzi o nowelizację ustaw: o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych. Projekt nowelizacji przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu, która w czwartek omawiała nowelizację ustawy o doktorantach i szkołach doktorskich nie zaproponowała do niej poprawek i będzie rekomendować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. O taką rekomendację wnioskował senator Bogdan Zdrojewski (KO). Komisja poparła wniosek niemal jednogłośnie.

Za przyjęciem noweli bez poprawek głosowało 8 senatorów, nikt nie był przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Nowelizacja ustawy będzie przedmiotem prac Senatu na posiedzeniu, które rozpoczęło się w środę.

Jak wyjaśnił na posiedzeniu senackiej komisji wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki, projekt nowelizacji wynika z konieczności zapewnienia prawidłowego wdrożenia do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych. Podał, że Komisja Europejska wskazała "na pewne uchybienia" we wdrożeniu jej do polskiego porządku prawnego.

W nowelizacji na nowo określono, wobec jakich zawodów przepisy ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich UE nie będą stosowane. I tak nie będą stosowane do zawodu notariusza, a także do zawodów regulowanych oraz działalności regulowanych, bezpośrednio i szczególnie związanych z wykonywaniem władzy publicznej w Polsce.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmiany w zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA