Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego: Zmiany w modelu kariery akademickiej konieczne. Obecny system jest zbyt sztywny

• Kierownictwo MNiSW podjęło inicjatywę zmiany przepisów w obszarze szkolnictwa wyższego.
• Jednym z niezbędnych elementów nowych ustaw będzie model kariery akademickiej.
• Spór o przyszłość tytułów doktorów habilitowanych nadal jest nierozstrzygnięty.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego: Zmiany w modelu kariery akademickiej konieczne. Obecny system jest zbyt sztywny

PODZIEL SIĘ


Autor: Parlamentarny.pl

14 sty 2016 10:09


Zastępca przewodniczącego Komisji poseł Andrzej Smirnow (PiS) podkreślał w środę (13 grudnia), podczas Komisji ds. Petycji, że Polska i kraje postkomunistyczne są jedynymi, gdzie obowiązuje sztywny system stopni i tytułów naukowych, ale co gorsze, jest on ściśle związany ze stanowiskami.

W uczelniach technicznych średnia wieku uzyskiwania tytułu profesora, dla których rezerwowane jest wiele akademickich stanowisk, to 60 lat.

- Dlatego potrzebna jest szybka debata na ten temat. To mógłby być początek innowacyjności, którą tak bardzo chcielibyśmy widzieć w gospodarce – dodał Smirnow. - Nie chodzi tylko o stopnie naukowe. Pilnego uregulowania wymaga też ścieżka awansu akademickiego, różnicowanie uczelni, bo czym innym jest uczelnia o charakterze zawodowym, a czym innym zajmująca się naukami stosowanymi - wyjaśniał.

Stowarzyszenie Interesu Społecznego „Wieczyste” wniosło petycję w sprawie zmian stopni naukowych, w której stara się udowodnić, że warto byłoby podjąć raz jeszcze temat zniesienia stopnia doktora habilitowanego oraz doktora habilitowanego sztuki.

Wnioskodawcy opracowali projekt ustawy, zakładający zniesienie tych stopni argumentując, że nie ma przesłanek, by twierdzić, że przy zatrudnianiu doktorów habilitowanych poziom naukowy uczelni jest wyższy.

- To szalenie ważne problemy - mówili posłowie w dyskusji. - System oceniania ludzi nauki
w naszym kraju oderwał się od rzeczywistości – podkreślała Magdalena Kochan (PO).

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.