Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przedstawił pakiet wolności akademickiej. - Nauczyciel akademicki ma prawo skierować zażalenie do komisji dyscyplinarnej przy ministrze, jeśli postępowanie dotyczy wyrażenia przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych - to m.in. zakłada pakiet.

- Pakiet wolności akademickiej wprowadza zmiany prawne mające gwarantować nauczycielom wolność nauczania, wolność słowa i wolność badań naukowych.
- Przewiduje między innymi obowiązek poinformowania nauczyciela akademickiego o poleceniu rozpoczęcia prowadzenia postępowania wyjaśniającego dotyczącego jego osoby. Nauczyciel akademicki nie może zostać zawieszony na etapie postępowania wyjaśniającego.
- Głównym założeniem pakietu jest poszanowanie wolności nauczania, wolności słowa, badań naukowych, ogłaszania ich wyników, a także debaty akademickiej z zachowaniem zasad pluralizmu światopoglądowego i przepisów porządkowych uczelni.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przedstawił pakiet wolności akademickiej, czyli projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, mającej zapewnić wolność nauki.
Wolność warunkiem rozwoju nauki
"Nie ma najmniejszej wątpliwości, że warunkiem rozwoju nauki jest pełna wolność akademicka - powiedział w środę szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas prezentowania pakietu wolności akademickiej.
"Rozwój nauki polskiej jest warunkiem sine qua non rozwoju państwa polskiego, jego znakomitej przyszłości. Ten rozwój chcemy wzmacniać, chcemy wspomagać rektor, naukowców, uczelnie w tym, żeby nauka rozwijała się z pożytkiem dla Rzeczypospolitej, dla narodu polskiego" - powiedział Czarnek.
Dodał, że nie ma najmniejszej wątpliwości, że warunkiem rozwoju nauki jest pełna wolność akademicka, wolność nauczania, jak również wolność debaty akademickiej.
"Dlatego proponujemy pakiet wolnościowy, pakiet wolności akademickiej, który wychodzi na przeciw oczekiwaniom niektórych środowisk akademickich" - podkreślił.
Wolność słowa dla nauczycieli
Pakiet wolności akademickiej wprowadza zmiany prawne mające gwarantować nauczycielom wolność nauczania, wolność słowa i wolność badań naukowych. Jest to projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Podkreślono, że pakiet jest urzeczywistnieniem w praktyce akademickiej konstytucyjnego prawa do wyrażania przekonań światopoglądowych, religijnych i filozoficznych.

KOMENTARZE (0)