PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zmiany na uczelniach, Jarosław Gowin: Mam nadzieję, że przetrwają najlepsze uczelnie

  • Autor: PAP/AT
  • 7 lip 2017 11:55

MNiSW pracuje nad reformą szkolnictwa wyższego. - Odchodzimy od szczegółowego regulowania, jak uczelnie mają funkcjonować. Chcemy odejść od ustawowego określania struktury wewnętrznej uczelni. Chcemy też powstania uczelni badawczych i zmiany zasad wyboru władz szkół wyższych. Jednak zasadnicze zmiany to podnoszenie jakości kształcenia i jakości badań naukowych - mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.


Zmiany na uczelniach, Jarosław Gowin: Mam nadzieję, że przetrwają najlepsze uczelnie
Uczelnie, reforma: Trwają prace nad nową ustawą dot. szkolnictwa wyższego (Jarosław Gowin, fot. nauka.gov.pl)
REKLAMA

• W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego trwają już prace nad nową ustawą o uczelniach - tzw. Ustawą 2.0.

• Po wejściu w życie nowej ustawy o uczelniach szkolnictwo wyższe będzie dużo bardziej zróżnicowane – ocenił Jarosław Gowin.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Zadeklarował, że postara się, by nie upadła żadna uczelnia publiczna.

• Według niego dużo emocji wywoła proces wyłaniania uczelni badawczych.

*****

W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego trwają już prace nad nową ustawą o uczelniach - tzw. Ustawą 2.0. Ma ona obowiązywać od 1 października 2018 r.). Czy mógłby pan w skrócie opowiedzieć, jak będzie wyglądało szkolnictwo wyższe, kiedy nowe przepisy wejdą już w życie?

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin: Po wejściu w życie tej ustawy szkolnictwo wyższe będzie dużo bardziej zróżnicowane. Pluralizm jest wielką szansą środowisk akademickich. Odchodzimy od szczegółowego regulowania, jak uczelnie mają funkcjonować. Chcemy stworzyć ramy i w tych ramach każda uczelnia, poprzez odpowiednie ukształtowanie swojego statutu, będzie dookreślać swoją misję. Chcemy odejść od ustawowego określania struktury wewnętrznej uczelni.

Chcemy też powstania uczelni badawczych, zmiany zasad wyboru władz szkół wyższych, żeby zwiększyć transparentność i profesjonalizm w zarządzaniu uczelniami. Jednak zasadnicze zmiany to podnoszenie jakości kształcenia i jakości badań naukowych. Tutaj widzę ogromną rolę przyszłej kategoryzacji. Bo to od kategorii, jaką dana uczelnia będzie miała w danej dyscyplinie, będą zależały uprawnienia od nadawania doktoratów czy habilitacji. A jedną z istotnych zmian będzie też nowa klasyfikacja dyscyplin.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmiany na uczelniach, Jarosław Gowin: Mam nadzieję, że przetrwają najlepsze uczelnie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA