Zmiany na uczelniach, Jarosław Gowin: Mam nadzieję, że przetrwają najlepsze uczelnie

MNiSW pracuje nad reformą szkolnictwa wyższego. - Odchodzimy od szczegółowego regulowania, jak uczelnie mają funkcjonować. Chcemy odejść od ustawowego określania struktury wewnętrznej uczelni. Chcemy też powstania uczelni badawczych i zmiany zasad wyboru władz szkół wyższych. Jednak zasadnicze zmiany to podnoszenie jakości kształcenia i jakości badań naukowych - mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.


REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zmiany na uczelniach, Jarosław Gowin: Mam nadzieję, że przetrwają najlepsze uczelnie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

7 lip 2017 11:55


• W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego trwają już prace nad nową ustawą o uczelniach - tzw. Ustawą 2.0.

• Po wejściu w życie nowej ustawy o uczelniach szkolnictwo wyższe będzie dużo bardziej zróżnicowane – ocenił Jarosław Gowin.

• Zadeklarował, że postara się, by nie upadła żadna uczelnia publiczna.

• Według niego dużo emocji wywoła proces wyłaniania uczelni badawczych.

*****

W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego trwają już prace nad nową ustawą o uczelniach - tzw. Ustawą 2.0. Ma ona obowiązywać od 1 października 2018 r.). Czy mógłby pan w skrócie opowiedzieć, jak będzie wyglądało szkolnictwo wyższe, kiedy nowe przepisy wejdą już w życie?

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin: Po wejściu w życie tej ustawy szkolnictwo wyższe będzie dużo bardziej zróżnicowane. Pluralizm jest wielką szansą środowisk akademickich. Odchodzimy od szczegółowego regulowania, jak uczelnie mają funkcjonować. Chcemy stworzyć ramy i w tych ramach każda uczelnia, poprzez odpowiednie ukształtowanie swojego statutu, będzie dookreślać swoją misję. Chcemy odejść od ustawowego określania struktury wewnętrznej uczelni.

Chcemy też powstania uczelni badawczych, zmiany zasad wyboru władz szkół wyższych, żeby zwiększyć transparentność i profesjonalizm w zarządzaniu uczelniami. Jednak zasadnicze zmiany to podnoszenie jakości kształcenia i jakości badań naukowych. Tutaj widzę ogromną rolę przyszłej kategoryzacji. Bo to od kategorii, jaką dana uczelnia będzie miała w danej dyscyplinie, będą zależały uprawnienia od nadawania doktoratów czy habilitacji. A jedną z istotnych zmian będzie też nowa klasyfikacja dyscyplin.

Która ze zmian w nowej ustawie może wywołać najwięcej kontrowersji?

Odeszliśmy od rozwiązań tak kontrowersyjnych, jak rozważana przez nas wcześniej przymusowa mobilność, czyli zakaz zatrudniania przez uczelnię kogoś, kto zrobił na tej uczelni doktorat. Natomiast chyba na dłuższą metę najwięcej emocji będzie towarzyszyło procederowi wyłaniania uczelni badawczych. To będzie proces rozpisany na lata. Chcemy, żeby zaistniały uczciwe warunki do konkurencji, i żeby z grupy 15-20 uczelni w przyszłości powstało kilka tych, o których z pełnym przekonaniem będziemy mogli powiedzieć, że są to uczelnie badawcze.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.