PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zmiany na uczelni: Trudniej będzie dostać się na studia. Kryteria przyjęć zaostrzone

  • Autor: PAP/AT
  • 8 cze 2017 6:55

Uczelnie ograniczają przyjęcia. Nie będą zabijać się o każdego studenta. Zamiast iść na ilość, będą się starały przyciągnąć najlepszych do wyboru właśnie ich szkoły.

Zmiany na uczelni: Trudniej będzie dostać się na studia. Kryteria przyjęć zaostrzone
Studia już nie dla każdego (fot.fotolia)
REKLAMA

Szkoły wyższe ograniczają przyjęcia, a najlepszych maturzystów kuszą dodatkowymi stypendiami. Niektóre szkoły będą rozdawać po 4 tys. zł – pisze w czwartkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

"Inaczej niż w latach poprzednich, tym razem uczelnie nie będą zabijać się o każdego studenta" - pisze dziennik. "Zamiast iść na ilość, będą się starały zachęcić najlepszych do wyboru właśnie ich szkoły". Zmiana podejścia jest efektem działań Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - zaznacza "DGP".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Resort zmienił bowiem rozporządzenie w sprawie sposobu podziału dotacji z budżetu państwa dla uczelni publicznych i niepublicznych (Dz.U.poz.2016). "Nowela, która obowiązuje od 1 stycznia 2017 r. odwróciła dotychczasowy model, zgodnie z którym im więcej placówka miała studentów, na tym wyższą dotację mogła liczyć" - przypomina dziennik i wskazuje, że poprzedni system prowadził do "masowego kształcenia i przyjmowania na studia praktycznie każdego z maturą".

Czytaj też: Mniej miejsc na polskich uczelniach. Młodzi wybiorą studia za granicą?

Teraz szkoła, która ma więcej niż 13 studentów przypadających na jednego nauczyciela akademickiego, musi się liczyć ze zmniejszeniem dotacji - pisze "DGP". "Aby dostosować się do nowych wymogów uczelnie w pierwszej kolejności obcięły limity miejsc. Przykładowo Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach na rok akademicki 2017/2018 zamierza przyjąć około 30 proc. mniej osób niż na studia dzienne. Z kolei Politechnika Białostocka przygotowała 1,9 tys. miejsc dla nowych studentów, podczas gdy w ub. roku było ich 2,5 tys." - zaznacza.

Szkoły wyższe w trakcie tegorocznej rekrutacji będą się starały przyciągnąć jak najlepszych studentów. A to dlatego, że MNiSW wprowadziło nowy rodzaj dotacji dla uczelni - za najlepszych przyjętych maturzystów. "W przyszłym roku resort zamierza przeznaczyć na ten cel 100 mln zł. Rektorzy już szukają sposobów na to, jak skutecznie skusić wybitnych słuchaczy" - pisze dziennik, wskazując, że głównym instrumentem mają być specjalne stypendia.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmiany na uczelni: Trudniej będzie dostać się na studia. Kryteria przyjęć zaostrzone

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA