PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Bez współpracy nauki, biznesu nie będzie elastycznej oświaty i rynku pracy

Otwarty umysł, kreatywność, odwaga oraz umiejętność szybkiego dostosowania się. To cechy, których od przyszłych pracowników obecnie oczekują przedsiębiorcy. Jak je w nich wykształcić? Postawić na nowoczesną oświatę i elastyczność na rynku pracy, która musi wynikać z współpracy między nauką, biznesem – do takiego wniosku doszli eksperci biorący udział w IX Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Bez współpracy nauki, biznesu nie będzie elastycznej oświaty i rynku pracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Nie ma nowoczesnej oświaty bez udziału biznesu – przekonuje Paweł Vogtt, dyrektor Wydziału Bilansowania i Zarządzania Efektywnością Energetyki PKN ORLEN.

• Obecnie stopa bezrobocia jest bardzo niska, więc urzędy pracy nie są odpowiednim rezerwuarem do szukania wykwalifikowanych pracowników.

• Firmy same powinny zadbać o to, by zminimalizować ryzyko wystąpienia braków kadrowych. Jak to zrobić? Jak najszybciej nawiązać dobrą współpracę z ośrodkami kształcenia.

 

– Mamy sytuację, w której w wielu miastach i powiatach stopa bezrobocia jest bardzo niska. Pozostały w nich osoby, które najczęściej są też zarejestrowane w urzędach pomocy społecznej. Choć oficjalnie posiadają status osoby bezrobotnej, przez co powinny być gotowe do podjęcia pracy, to z różnych powodów nie są. Tym samym urzędy pracy obecnie nie są odpowiednim rezerwuarem dla pracodawców – przedstawia obraz sytuacji na rynku pracy Grzegorz Sikorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. Badania Work Service pokazują, że w zeszłym roku aż jedna trzecia pracodawców miała bardzo duże problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników.

Grzegorz Sikorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach (fot.PTWP)
Grzegorz Sikorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach (fot.PTWP)

Powody tej sytuacji – z perspektywy UP – są następujące: osoba zarejestrowana ma dokumenty potwierdzające kwalifikacje, ale brakuje jej doświadczenia, pracodawca oferuje bardzo niskie wynagrodzenie, zarejestrowani są już tak długo bezrobotnymi, że ich kwalifikacje zdezaktualizowały się. Doskonałym przykładem obrazującym tę sytuację są sprzedawcy. Zarejestrowanych bezrobotnych z tym wykształceniem nie brakuje, jednocześnie są oni poszukiwani przez potencjalnych pracodawców. Mimo to nie udaje się połączyć tych dwóch stron.

Dyrektor katowickiego WUP niebezpodstawnie dyskusję o nowoczesnej oświacie rozpoczął od przedstawienia sytuacji na rynku pracy. Eksperci są zgodni, że pod tym określeniem kryje się nic innego jak połączenie następujących elementów – nauki, biznesu i właśnie rynku pracy. Ta zbitka ma dać odpowiedź na pytanie, jak zmniejszyć ryzyko występowania braków kadrowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bez współpracy nauki, biznesu nie będzie elastycznej oświaty i rynku pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA