Zintegrowany System Kwalifikacji ułatwi funkcjonowanie pracownikom i pracodawcom

Zdaniem przedstawicieli środowisk pracowników i pracodawców, wprowadzenie Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji jest niezbędne. Dzięki niemu możliwe będzie porównywanie kwalifikacji zawodowych nadawanych w Polsce z tymi nadawanymi w innych krajach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zintegrowany System Kwalifikacji ułatwi funkcjonowanie pracownikom i pracodawcom

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

8 lis 2015 14:00


Zintegrowany System Kwalifikacji tworzyć mają Polska Rama Kwalifikacji, powiązana ściśle z Europejską Ramą Kwalifikacji i Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji. Nad ramami kwalifikacji pracuje też blisko 140 państw świata, w tym wszystkie kraje Unii Europejskiej.

- Zintegrowany System Kwalifikacji ma w naszym rozumieniu dwa bardzo ważne zadania. Po pierwsze chodzi o uporządkowanie kwalifikacji, opisanie ich i zaszeregowanie. Po drugie daje możliwość weryfikowania, walidowania i certyfikowania tych umiejętności, wiedzy i kompetencji, które każdy z nas nabywa w trakcie życia zawodowego - mówi Danuta Wojdat, ekspertka Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Chodzi np. o szkolenia, które przeprowadza się w zakładach pracy. - Certyfikaty, które się zdobywa na ich zakończenie, o ile w ogóle się je po danym szkoleniu wydaje, są właściwe dla danego pracodawcy, ale już nie do końca mogą być tym, co podwyższa naszą wartość w funkcjonowaniu na rynku pracy. Zdobyty certyfikat może być dla innego pracodawcy niewiarygodny - zaznacza.

Chodzi też o umiejętności, które zdobywa się nie na kursach, szkoleniach, tylko poprzez wykonywanie konkretnych nowych zadań, np. wypełniania arkuszy kalkulacyjnych. - Taką umiejętność zdobywa się z marszu, opanowuje się, choć obecnie żadne dokumenty tego nie potwierdzają - mówi.

Plusy dla pracowników i pracodawców

Również Wojciech Januszko z Krajowej Izby Gospodarczej widzi korzyści z wprowadzenia Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. - Wprowadzenie go wymusi powstanie tendencji uczenia się przez całe życie. To jest bardzo ważne, gdyż rozwój technologiczny i konieczność funkcjonowania w różnych miejscach, na różnych stanowiskach, pokazuje, że wiedza i umiejętności zdobyte jakiś czas temu mogą być w dłuższej perspektywie niewystarczające - zauważa.

- Dla pracodawcy jest bardzo ważne, że po wprowadzeniu systemu, nie będzie musiał sam potwierdzać w różny sposób kwalifikacji pracownika bądź potencjalnego pracownika, gdyż będzie je miał udokumentowane w wiarygodny sposób. Łatwiej będzie znaleźć pracownika o poszukiwanych umiejętnościach, tych, których potrzebujemy i tam gdzie potrzebujemy. System daje też możliwość kreowania takich kwalifikacji, jakie są potrzebne pracodawcy, np. tresera lwów, czyli takich, w których w tej chwili nikt nie kształci - mówi.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.