Ze szkoleń Oracle korzystają nie tylko informatycy

- Różnicę w branży IT potrafi zrobić umiejętność analitycznego i twórczego myślenia oraz efektywnego planowania swojej pracy - Sławomir Paszek, certyfikowany trener z obszaru baz danych Oracle, który nawiązał współpracę z Hexcode.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ze szkoleń Oracle korzystają nie tylko informatycy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

12 cze 2014 12:58


Zajmujesz się bazami danych od wielu lat. Teraz szkolisz - jak zaczynałeś swoją pracę w IT?

Sławomir Paszek, certyfikowanym trenerem z obszaru baz danych Oracle: - Pracę w IT zacząłem od stanowiska programisty przy dużym systemie klasy ERP opartym zarówno o bazę danych Oracle, jak i narzędzia programistyczne tej firmy. Po pewnym czasie zostałem kierownikiem projektu i moje obowiązki rozszerzyły się nie tylko o zarządzanie, ale o analizę (zarówno biznesową, jaki i systemową) i projektowanie systemów. Przy okazji projektowania struktur baz danych poznałem również i zagadnienia administracyjne. Zajmowałem się również problemami wydajnościowymi, jakie miewaliśmy przy większych wdrożeniach. Trenerem zostałem dopiero wtedy, gdy posiadałem rozległą, praktyczną wiedzę na temat rozwiązań Oracle.

Jakie tematy dotyczące Oracle cieszą się według ciebie największym zainteresowaniem uczestników?

- Tematy o największym zainteresowaniu możemy podzielić na dwie grupy: pierwsza z nich to analitycy, testerzy i użytkownicy końcowi, którym potrzebna jest znajomość języka SQL do wyciągania i analizowania danych znajdujących się w bazie. Bardzo często są to osoby niezwiązane bezpośrednio z IT, dlatego na szkoleniach staram się nie nadużywać terminologii informatycznej.

Drugą grupę tworzą zaawansowani użytkownicy, którzy znają bazę danych Oracle, ale mają problemy z wydajnością zapytań i swojego kodu. Dużym powodzeniem cieszy się eksperckie szkolenie z optymalizacji, podczas którego staram się przekazać uczestnikom jak najwięcej praktycznych wskazówek oraz przykładów z mojej wieloletniej praktyki w obszarze baz danych.

Na co zwracasz uwagę podczas szkoleń? Jaki styl pracy preferujesz?

- Najważniejsze dla mnie są potrzeby grupy, dlatego na początku ustalam, jaki jest poziom wiedzy uczestników i jakie są ich potrzeby. Dzięki temu mogę dostosować styl prowadzenia zajęć do profilu osób biorących udział w szkoleniu. Szczególne znaczenie ma to przy zaawansowanych warsztatach, gdzie bardzo często omawiam z grupą praktyczną stronę rozwiązań bazując przede wszystkim na przykładach. Inaczej pracuję z grupami, które w bazach danych Oracle stawiają pierwsze kroki. Hołduję zasadzie, że praktyka czyni mistrza, dlatego staram się, aby uczestnicy wykonywali jak najwięcej ćwiczeń w sposób samodzielny. W razie potrzeby udzielam oczywiście uczestnikom rad i wskazówek. Unikam podawania gotowych rozwiązań, ponieważ stawiam na kształcenie umiejętności logicznego zrozumienia danego problemu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.