PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Zbyt wysoki wskaźnik umiędzynarodowienia niekorzystny dla polskich uczelni. Rektor SGH nie ma wątpliwości

Większa liczba obcokrajowców nie służy podstawowej misji, jaką mają polskie uczelnie, którą jest kształcenia Polaków dla polskiej gospodarki - uważa prof. Marek Rocki, rektor Szkoły Głównej Handlowej.

Zbyt wysoki wskaźnik umiędzynarodowienia niekorzystny dla polskich uczelni. Rektor SGH nie ma wątpliwości
(fot.shutterstock.com)
REKLAMA

Obecnie wskaźnik umiędzynarodowienia na polskich uczelniach wynosi około 5 proc. i systematycznie, powoli idzie w górę. Zdaniem prof. Marka Rockiego jego optymalna wysokość powinna zatrzymać się na ok. 7 proc.. Powód?

- Większa liczba obcokrajowców nie służy podstawowej misji, jaką mają polskie uczelnie, którą jest kształcenie Polaków dla polskiej gospodarki - zaznacza w rozmowie z PulsHR.pl.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wyjaśnia, studenci obcokrajowcy to szansa dla studentów Polaków na poznanie kolegów z zagranicy, nawiązanie znajomości, które będą sprzyjały rozwojowi kontaktów gospodarczych pomiędzy Polską a innymi krajami. Jednak należy pamiętać, że obcokrajowcy wyjadą i będą pracować na rzecz tworzenia PKB w swoich rodzimych krajach.

Obejrzyj całą rozmowę z prof. Rockim, w której mówimy m.in. o sprowadzaniu studentów z zagranicy jako sposobie na załatanie dziury, jaka powstaje po malejącej liczbie studiujących Polaków: 

Prof. Rocki wskazuje na badania mówiące o tym, że jeśli jest więcej niż 30 proc. obcokrajowców w danym środowisku, to mogą wystąpić problemy kulturowe czy społeczne w komunikacji.

- W SGH studenci z samorządu ulokowali dwóch przedstawicieli tego samego państwa w jednym pokoju. Chcieli dobrze, ale pojawiły się kłopoty. Okazało się, że są to obywatele tego same kraju, ale pochodzący z rożnych plemion i wyznający różne religie. Doprowadziło to do dramatycznych wydarzeń - komentuje.

Więcej relacji z debat i spotkań, jakie odbyły się podczas trzech dni Europejskiego Kongresu Gospodarczego znajdziecie tutaj.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Zbyt wysoki wskaźnik umiędzynarodowienia niekorzystny dla polskich uczelni. Rektor SGH nie ma wątpliwości

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Lajkonik 2019-06-09 08:42:41

    Pracownikow uczelni zwlaszcza lajkonikow powinno sie zwolnic! Ksztalcwnie powinno byc platne a bezplatne do poziomu technikum.

  • krakus_pracownik_uczelni 2019-06-07 12:52:40

    Przykład Polaków pokazuje, że wielu emigrujących na studia zostaje w miejscach emigracji.... Co więcej dodajmy, że część obcokrajowców płaci za studia ! Dla mnie umiędzonarodowienie na poziomie 30% będzie optymalne. Ktoś luki zapełnić musi ;)

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA