PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Zbigniew Nosowski doktorem honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego

Dziennikarz i działacz społeczny Zbigniew Nosowski otrzymał w czwartek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego. Godność władze uczelni przyznały redaktorowi naczelnemu "Więzi" m.in. za "wkład w rozwój wolnego dziennikarstwa" w Polsce.

  • Autor: PAP/KM
  • 13 cze 2019 14:18
Zbigniew Nosowski doktorem honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego
Dziennikarz i działacz społeczny Zbigniew Nosowski otrzymał w czwartek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego (fot. Adam Walanus/Uniwersytet Szczeciński)
REKLAMA

Władze uczelni godność doktora honoris causa przyznały Nosowskiemu "w uznaniu za wkład w rozwój wolnego dziennikarstwa w Polsce i zasługi dla budowy społeczeństwa obywatelskiego, a także za zasługi dla dialogu polsko-żydowskiego oraz ekumenicznego".

Zbigniew Nosowski podkreślił, że wyróżnienie przyjął "po długim wahaniu".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Rozumiem, że dotyczy ono nie tyle mojej osoby, ile środowiska, którego pracami (a precyzyjnie mówiąc, częścią prac) mam obecnie zaszczyt kierować - wyjaśnił.

Nosowski odniósł się do swojego rozumienia człowieka. 

- Współbycie zatem to klucz do międzyludzkich relacji. Drugi człowiek potrzebuje mnie, mojego czasu - o wiele bardziej niż mojej pomocy, czy moich pieniędzy. Współbycie to także klucz do budowy społeczeństwa głęboko ludzkiego, które musi zakładać wzajemny szacunek i współistnienie ludzi różnych ras, narodów, wyznań, przekonań i orientacji - "zarówno wierzących w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielających tej wiary" - powiedział Nosowski, przytaczając fragment preambuły Konstytucji RP.

Urodzony w 1961 Zbigniew Nosowski jest absolwentem socjologii i teologii. Od 1989 jest redaktorem "Więzi", od 2001 - redaktorem naczelnym pisma, a od 2008 r. dyrektorem programowym Laboratorium "Więzi", niezależnego ośrodka analityczno-badawczego o charakterze interdyscyplinarnym, służącego umacnianiu aksjologicznych fundamentów społeczeństwa obywatelskiego.

Jest autorem książek m.in. "Parami do nieba. Małżeńska droga świętości", "Szare a piękne. Rekolekcje o codzienności", "Polski rachunek sumienia z Jana Pawła II" i "Krytyczna wierność. Jakiego katolicyzmu Polacy potrzebują". W latach 2001 i 2005 był świeckim audytorem Synodu Biskupów w Watykanie. W latach 2002-2008 pełnił funkcję konsultora Papieskiej Rady ds. Świeckich. Współprzewodniczy Polskiej Radzie Chrześcijan i Żydów, jest też rzecznikiem prasowym Inicjatywy "Zranieni w Kościele". W 2005 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2012 r. - Krzyżem Oficerskim tego Orderu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zbigniew Nosowski doktorem honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA