Zawodówka i co dalej?

Jak wygląda sytuacja absolwentów szkół zawodowych w rok po ukończeniu edukacji? Czy młodzi pracują, uczą się, a może nie robią nic?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zawodówka i co dalej?

PODZIEL SIĘ


Autor: AW

2 wrz 2014 10:14


Odpowiedzi na te pytania zawarte są w wynikach kolejnej edycji badania sytuacji młodzieży w rok po ukończeniu edukacji w szkole zawodowej w Małopolsce pt. Zawodowy start. Raport z badania losów absolwentów szkół zawodowych 2013.

Czytaj też: Zawodowcy wypełnią deficyt pracowników

Pracę zawodową wybrali najczęściej absolwenci zasadniczych szkół zawodowych i policealnych, natomiast ci, którzy ukończyli technika decydowali się głównie na kontynuowanie nauki. Większość absolwentów małopolskich placówek zawodowych podjęła jednak pracę (40proc.), inni łączyli dalszą edukację z zatrudnieniem (23 proc.), a 18 procent badanych postanowiło skupić się na nauce. Częściej pracowali mężczyźni, kobiety bardziej angażowały się w dalszą edukację, jednocześnie w większym stopniu dotknęło je bezrobocie i bierność zawodowa.

Jakie są rodzaje najczęściej wykonywanej pracy? Absolwenci przede wszystkim wskazywali na pracę najemną. Aż 82 procent z nich świadczyło taki rodzaj zatrudnienia. A pozostali?

7 procent pomagało w rodzinnej firmie bądź w gospodarstwie rolnym, kolejne 7 procent to osoby wykonujące pracę w charakterze wolnego strzelca, 5 procent deklarowało prowadzenie własnej firmy. Warto podkreślić, że profil takiej działalności gospodarczej był bardzo często zgodny z wykształceniem i doświadczeniem zdobytym przez absolwenta w czasie nauki w szkole zawodowej.

Czytaj też: Trzeba ścisłej współpracy między szkolnictwem zawodowym a rynkiem pracy

Widoczne jest również zróżnicowanie wśród zawodów wybieranych przez kobiety i przez mężczyzn. Profesje kobiece były związane z branżami: usługową, turystyczno-gastronomiczną oraz administracyjno-biurową. Wśród zawodów męskich dominowały: budowlane, informatyczno-elektroniczne, mechaniczno-mechatroniczne i rolno-przetwórcze.

Respondenci to absolwenci małopolskich szkół zawodowych, którzy ukończyli naukę w 2012 roku. Badanie przeprowadzono w okresie czerwiec-sierpień 2013 r.

Zawodowy start. Raport z badania losów absolwentów szkół zawodowych 2013 to publikacja opracowana przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie w ramach projektu Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.