×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zarobki studentów na rynku pracy nie spełniają oczekiwań

  • Autor: MN
  • 5 paź 2017 11:05

Wcześnie rozpoczynają pierwszą pracę, pracują dużo. Zarabiają znacznie poniżej oczekiwań, narzekają na brak atrakcyjnych ofert i boją się konkurencji ze strony pracowników z Ukrainy. Chcieliby zarabiać 3,5 tys. złotych na rękę. Kim jest student na rynku pracy?

Zarobki studentów na rynku pracy nie spełniają oczekiwań
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• W ocenie studentów ofert na rynku pracy dostosowanych do ich oczekiwań jest zdecydowanie za mało

• Mimo wykładów i ćwiczeń 61 proc. wszystkich polskich studentów pracuje już w czasie studiowania.

• Dwie trzecie badanych studentów nie byłoby skłonne pracować za ustawowe minimum 13 złotych za godzinę. W największych miastach zarabiają więcej.

Według ostatniego badania „Student w pracy 2017” przeprowadzonego przez pracownię SW Research na zlecenie aplikacji rekrutacyjnej Jobsquare polscy studenci są pracowici. Coraz częściej rozpoczynają aktywność zawodową na pierwszym roku studiów. Są niezależni finansowo – dla znakomitej większości praca jest podstawowym źródłem dochodu. Mimo nauki pracują dużo i długo. Obok możliwości zarobienia pieniędzy cenią sobie możliwość zdobycia doświadczenia.

A jednak zdecydowana większość z nich czuje, że rynek pracownika ich nie dotyczy. Ich oczekiwania płacowe są dwa razy większe niż stawki oferowane przez rynek. W ocenie studentów ofert na rynku pracy dostosowanych do ich oczekiwań jest zdecydowanie za mało, a wymagania pracodawców są zbyt wygórowane. Dodatkowo studenci odczuwają coraz silniejszy lęk przed konkurencją pracowników z Ukrainy. Większość z badanych boi się o pracę i uważa, że ich pozycja na rynku jest niepewna.   

Studia i etat

W Polsce studiuje około 1,4 mln osób. Jak ustalił w badaniu Jobsquare, aż 61 proc. wszystkich polskich studentów pracuje. To o dwa punkty procentowe więcej niż w roku ubiegłym. 65 proc. spośród pracujących ma stałą pracę. O ile jeszcze kilka lat temu wśród żaków dominowała praca wakacyjna, to dziś łączą ją z nauką, pracując niezależnie od pory roku i akademickiego kalendarza. Wśród badanych przeszło 70 proc. zadeklarowało studia w trybie stacjonarnym. Mimo wykładów i ćwiczeń są w stanie poświęcić na pracę ponad 31 godzin tygodniowo, a to oznacza, że mimo nauki pracują na 3/4 etatu. Najbardziej pracowici okazali się studenci ze stolicy i Wrocławia – 66 procent. Najmniej studentów pracuje w Krakowie – 52 proc.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zarobki studentów na rynku pracy nie spełniają oczekiwań

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Meksykaniec 2017-10-27 09:44:22

    Ciekawy tekst. Prawda jest taka, że zwiększyć zarobki można na wiele sposób. Grunt to pomyśleć w czym jesteśmy dobrzy i w jakim aspekcie możemy się rozwinąć. Szczególnie w kwestii umiejętności sprzedażowych. Ja staram się rozwijać na różne sposoby. Na swoim blogu zamieściłem tekst o tym jak udało mi się przez ostatnie trzy miesiące zwiększyć swoje zarobki. Gdyby ktoś miał chęć poczytać to zapraszam na blog Piaskownica Meksa. Ostatnio nawet dorzuciłem do tego grę na giełdzie, o której również niedługo wspomnę.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA