Zarobki nie zachęcają młodych do pracy na kolei

Kolej boryka się z problemem luki pokoleniowej. Średnia wieku w PKP Cargo wynosi około 50 lat. Między innymi na temat niedoboru młodych pracowników wypowiadali się uczestnicy panelu dyskusyjnego "Szkolnictwo zawodowe dla potrzeb kolei" podczas Europejskiego Kongresu Logistycznego OneCargo.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zarobki nie zachęcają młodych do pracy na kolei

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

6 paź 2015 16:56


- W najbliższych latach z naszej spółki odejdzie około 5 tys. osób, z czego około 3,5 tys. osób bezpośrednio związanych z ruchem. Nawet w starej kolei ciężko byłoby zapełnić tę liczbę, a teraz pozyskujemy niewielką liczbę absolwentów. Stanowią oni kroplę w morzu naszych potrzeb - zaznacza Andrzej Pawłowski, wiceprezes i dyrektor ds. eksploatacji PKP Polskie Linie Kolejowe.

Nie wszystkie decyzje o zwolnieniach były trafne

- Zwalnialiśmy ludzi. Pozbyliśmy się potrzebnych pracowników - przyznaje Pawłowski. - Teraz doszliśmy do wniosku, że lepiej zatrudniać, niż płacić za nadliczbowe godziny, których są tysiące. Jest jednak pewien kryzys na rynku pracy i nowych pracowników raczej udaje nam się pozyskać. Gdybyśmy mogli pokonać barierę niskich wynagrodzeń, nie mielibyśmy żadnego problemu - dodaje.

Brakuje młodych, a przeszkleni odchodzą do lepiej płatnych zajęć

- Średnia wieku kadry jest wysoka, trzeba ją obniżyć. W warsztatach pracują osoby w wieku przedemerytalnym. Staramy się zatrudniać młodsze osoby, które przejęłyby tę wiedzę i umiejętności. Ale często zdarza się, że pracownik po przeszkoleniu znajduje lepiej płatną pracę, a my nie mamy możliwości zatrzymania go. Wynagrodzenia w warsztacie nie są tak atrakcyjne jak zarobki maszynistów - mówi Dariusz Browarek, członek zarządu, przedstawiciel pracowników PKP Cargo.

Artykuł powstał podczas panelu dyskusyjnego "Szkolnictwo zawodowe dla potrzeb kolei" podczas Europejskiego Kongresu Logistycznego OneCargo.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

8 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Krystek 2017-01-31 14:30:00

Ludzie dajcie sobie spokój gra nie warta świeczki jestem stażysta mają cię głęboko w d.... zarówno maszyniści i cały zarząd jak i cała firma mówię o Pkp cargo nie wiem jak u innych ale tu tak jest zarobki normalne jak wszędzie żadna rewelacja za tę naukę nieprzespane noce i odpowiedzialność to naprawdę dno a i jeszcze do tego dochodzi ciągłe straszenie umową lojalnościową nie polecam szczerze

dj 2015-10-07 19:22:18

Do"Przyszły Maszynista " Masz rację. Ale jak byś do tego podchodził, gdybyś musiał za niego w pełni odpowiadać za 2,50 brutto za efektywną godzinę pracy? A jeżeli chodzi o niektórych stażystów, to nawet jeżeli się starasz, to nie chcą przyswajać sobie tej wiedzy, ale myślą jakby tu najszybciej iść do domu

Endrju 2015-10-07 15:38:45

Osobiscie pracuje na kolei w PKPcargotabor zarobki nie są za wysokie ale dla mnie na początek to dobrze bo musze szkołe skonczyc itp . W przyszłosci zastanawiam sie nad zmiana prący bo nie będe w stanie utrzymać rodziny a tym bardziej dostac kredytu za 1500 pln .Podejscie pracodawców ;mają klapki na oczy i nie widzą co sie dzieje wokoło bo ważne że oni mają kieszenie pełne ...