PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zapewnienie kadry na kierunkach informatycznych coraz większym wyzwaniem

  • Autor: PAP/AKC
  • 13 lip 2022 7:24

Coraz większym wyzwaniem jest zapewnienie kadry na informatyce ze względu na poszerzającą się lukę pokoleniową. Przyczynia się do tego duża różnica między zarobkami naukowców i osób pracujących w firmach - ocenił prof. Jarosław Arabas z Politechniki Warszawskiej.

Zapewnienie kadry na kierunkach informatycznych coraz większym wyzwaniem
W ostatnich latach wśród kadry narasta frustracja - głównie ze względu na niskie zarobki (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • W opublikowanym niedawno Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2022 wśród studiów technicznych studia informatyczne na Politechnice Warszawskiej zajęły pierwszą pozycję.
  • PAP zapytała dyrektora Instytutu Informatyki Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej prof. Jarosława Arabasa o to, czy w świecie, w którym technologie cyfrowe tak szybko się zmieniają, nauczanie informatyki na uczelniach nadal ma sens.
  • Prof. Arabas uważą, że coraz większym problemem jest zapewnienie kadry na kierunku informatycznym i coraz bardziej widoczna jest luka pokoleniowa.

"Samochody też się szybko zmieniają, ale zasady jazdy i zasady działania pozostają z grubsza niezmienione. Tutaj mamy podobną sytuację, jeśli chodzi o nauczanie prowadzone przez uczelnię, to gdybyśmy traktowali je jako zbiór kursów przygotowawczych z jakiegoś narzędzia, to ta wiedza rzeczywiście szybko się starzeje" - zwrócił uwagę.

"Natomiast w informatyce, tak jak w wielu innych dziedzinach techniki czy nauki, chodzi o pewną formację umysłową - tzn. o wykształcenie w studentach umiejętności rozumowania w kategoriach informatyki. Uczymy studentów pewnego stylu działania i myślenia o rzeczywistości. Nauka specyficznego myślenia powoduje, że opanowanie nowych narzędzi nie powinno być dla naszych absolwentów trudne" - wskazał prof. Arabas.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Na ich miejscu chciałoby być 25 proc. Polaków. Kuszą zarobki i swoboda pracy

Szef instytutu przyznał, że w czasie studiów być może uczelnia nie kształci tak, że absolwenci stają się doskonałymi fachowcami w konkretnym języku programowania czy technologii, bo te się zmieniają co parę lat. Jednak dzięki zdobytej wiedzy łatwiej zrozumieją kolejne języki programowania i się ich nauczą.

"Gdy pozna się pewien zbiór języków oprogramowania, to nauka kolejnego jest zdecydowanie prostsza. Można to porównać do operowania językami. Na przykład grupa języków słowiańskich jest zbliżona do siebie, więc gdy podejmujemy się nauki kolejnego, to jest nam zdecydowanie łatwiej" - wskazał.

Problemem nie sprzęt, a kadra

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zapewnienie kadry na kierunkach informatycznych coraz większym wyzwaniem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • XDD 2022-07-13 09:21:14

    "Szef instytutu przyznał, że w czasie studiów być może uczelnia nie kształci tak, że absolwenci stają się doskonałymi fachowcami w konkretnym języku programowania czy technologii, bo te się zmieniają co parę lat." A teraz idźcie to wytłumaczyć Januszom i Grażynom HR i biznesu :P on szukać pracownik max 20 lat z minimum 30 lat doświadczenia.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA