PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zainteresowanie studiami po ukraińsku przerosło oczekiwania

  • Autor: PAP/JP
  • 13 lip 2022 11:40

Ponad trzech kandydatów ubiega się o jedno miejsce na studia w języku ukraińskim na Politechnice Krakowskiej. Zainteresowanie przerosło oczekiwania uczelni. Uczelnia deklaruje, że całe studia będą darmowe, choć na razie zapewnione jest finansowanie tylko na pierwszym roku.

Zainteresowanie studiami po ukraińsku przerosło oczekiwania
Politechnika Krakowska (fot. mat. pras.)
REKLAMA
  • Politechnika Krakowska (PK) po wybuchu wojny w Ukrainie ogłosiła, że w roku 2022/2023 uruchomi bezpłatne studia inżynierskie - kierunki budownictwo i transport - w języku ukraińskim dla kandydatów narodowości ukraińskiej i uciekających przed wojną osób innych narodowości, posługujących się tym językiem.
  • Studia te, jak informowały władze uczelni, mają pomóc w przygotowaniu fachowców, którzy odbudują zniszczoną przez wojnę Ukrainę.
  • Zgodnie z informacjami przekazanymi przez PK na jedno miejsce na tych studiach przypada ponad 3,5 kandydatów.

"Zainteresowanie jest bardzo duże, większe niż się spodziewaliśmy" - zwróciła uwagę rzecznik prasowy uczelni Małgorzata Syrda-Śliwa.

Wydział Inżynierii Lądowej PK przygotował dla kandydatów z Ukrainy 72 miejsca na kierunku budownictwo i 36 miejsca na kierunku transport. Na oba kierunki zarejestrowały się 383 osoby - na budownictwo - 220, na transport - 163. Część z kandydatów nie mogła przedstawić do rekrutacji świadectwa maturalnego, dla tych osób wydział przygotował egzamin wstępny z matematyki w języku ukraińskim. Poprzedził go kurs przygotowawczy z matematyki, przygotowany przez pracowników Politechniki Krakowskiej. Do egzaminu w poniedziałek 11 lipca przystąpiły 182 osoby, które przebywają legalnie w Polsce i mają nadany PESEL. Trwa sprawdzanie prac egzaminacyjnych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wydział Inżynierii Lądowej PK podtrzymuje deklarację, że całe studia będą darmowe. Finansowanie pierwszego roku ma być oparte na środkach z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

"Władze uczelni i wydziału pracują obecnie nad zbudowaniem finansowania także na kolejne lata studiów, mamy pełne przekonanie, że się to uda, bo nasza oferta wsparcia Ukrainy i jej odbudowy jest unikatowa i niezwykle potrzebna. Patrząc na skalę zniszczeń, których doznaje każdego dnia Ukraina, wszyscy widzimy, jak wielką rolę w jej odbudowie będą miały fachowe kadry inżynierskie" - powiedziała rzecznik uczelni.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zainteresowanie studiami po ukraińsku przerosło oczekiwania

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA