PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zainteresowanie dronami stale rośnie. Coraz więcej osób z uprawnieniami operatora

  • Justyna Koc
    jk
  • 8 mar 2017 11:31

• Wszystko wskazuje na to, że drony to przyszłość.
• Liczba osób, które otrzymują świadectwo kwalifikacji UAVO (pozwalające na loty dronem w celach innych niż loty sportowe i rekreacyjne) rośnie.

Zainteresowanie dronami stale rośnie. Coraz więcej osób z uprawnieniami operatora
W Polsce liczba wydawanych certyfikatów rośnie z roku na rok. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Już w 2014 r. Amazon rozpoczął rekrutację pracowników, którzy mieli zająć się rozwojem dronów. Chodzi o to, by bezzałogowe statki powietrzne mogły dostarczać przesyłki w ciągu 30 minut.

Z kolei w ubiegłym roku w Boulder City w stanie Nevada - niedaleko Las Vegas – rozpoczęła się budowa specjalnego portu lotniczego dla dronów, połączonego z centrum szkoleniowych dla pilotów i serwisantów tego typu maszyn. Jak szacują eksperci, do 2025 r. pojawi się ponad 100 tys. miejsc pracy dla wykwalifikowanych specjalistów - pilotów, mechaników, inżynierów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Niedawno DHL zakończyło w Niemczech testy Parcelcoptera. Urządzenie jest w stanie przenosić paczki o wadze do 2 kg na dystansie kilkukilometrowym. Zarówno załadunek, jak i wyładunek odbywają się automatycznie, co znacznie skraca czas. Drony mogą się sprawdzić w przypadkach, gdy przesyłka będzie potrzebna pilnie lub kiedy miejsce odbioru będzie trudno dostępne, np. w terenach górskich.

Operatorzy dronów w Polsce

Wszystko wskazuje na to, że drony to przyszłość. By zostać operatorem dronów w celach innych niż loty sportowe i rekreacyjne trzeba posiadać świadectwo kwalifikacji UAVO (ang. Unmanned Aerial Vehicle Operator). Podstawowe uprawnienia w ramach UAVO to: VLOS – Visual Line of Sight, czyli loty dronem w zasięgu wzroku, BVLOS – Beyond Visual Line of Sight, czyli loty dronem poza zasięg wzroku (nie oznacza to lotów FPV) oraz INS – uprawnienia instruktorskie.

W Polsce liczba wydawanych certyfikatów z roku na rok rośnie. Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że w ubiegłym roku wydano 1 687 świadectw kwalifikacji UAVO z uprawnieniem VLOS. Dwa lata wcześniej było ich zaledwie 296, a w 2013 r. - 5.

Jeśli chodzi o świadectwa kwalifikacji z uprawnieniem BVLOS to jest ich mniej. W 2016 r. wydano 172 tego rodzaju dokumenty, w 2014 r. - 53, a w 2013 r. - 2.

Jeszcze mniej osób stara się o uprawnienia instruktorskie. W zeszłym roku wydano ich 12, w 2015 r. - 32, a w 2013 r. - zaledwie 2.

Koszty świadectwa UAVO

By zdobyć certyfikat, trzeba najpierw zdać egzamin. Za część teoretyczną trzeba zapłacić 53 zł, a za praktyczną – 105 zł. Z kolei wydanie świadectwa UAVO to koszt w wysokości 43 zł.

To jednak nie koniec wydatków. By przystąpić do egzaminu zależy ukończyć specjalne szkolenie. W tym przypadku koszt zależny od cen kursów organizowanych przez prywatne szkoły. Jak wylicza serwis uavo.com.pl, ceny wahają się od 1-3 tys. zł za UAVO VLOS i od 3 tys. zł wzwyż dla BVLOS.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zainteresowanie dronami stale rośnie. Coraz więcej osób z uprawnieniami operatora

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA