PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zainaugurowano rok akademicki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

  • Autor: PAP/AH
  • 4 paź 2019 16:36

Nowy rok akademicki 2019/2020 zainaugurowano 4 października na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, gdzie naukę rozpoczęło 1,3 tysiąca studentów. Łącznie na piętnastu kierunkach kształci się tam obecnie 5,3 tys. osób.

Zainaugurowano rok akademicki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku
UMB uznawana jest za jedną z najlepszych uczelni w kraju; posiada najwyższą kategorię A przyznawaną uczelniom przez resort nauki. Fot. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
REKLAMA
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (wcześniej Akademia Medyczna) to największa uczelnia medyczna w regionie.
  • UMB uznawana jest za jedną z najlepszych uczelni w kraju; posiada najwyższą kategorię A przyznawaną uczelniom przez resort nauki.
  • Oprócz kierunków w języku polskim uczelnia w swojej ofercie ma też studia w języku angielskim, na których uczy się ponad czterystu studentów z ponad 30 krajów.

Jak mówił podczas inauguracji rektor UMB prof. Adam Krętowski, w tym roku akademickim uczelnia będzie obchodziła 70 rocznicę powstania (powołano ją w 1950 roku). "Rozpoczynaliśmy wówczas jako dziesiąty, najmłodszy wydział lekarski w powojennej Polsce. Dzisiaj jesteśmy dumni z miejsca wśród najlepszych uczelni z kraju" - mówił Krętowski. Jak podkreślił, potwierdzeniem miejsca uczelni jest wybranie UMB przez resort nauki do grona 20 uczelni jako kandydatów do ośrodków ze statusem uczelni badawczej.

Rektor mówił też o zmianach na uczelni w związku z nową ustawą dotyczącą szkolnictwa wyższego. Wymienił, że to nowy statut uczelni, zmiany w organizacji, nowe zasady rozwoju kariery akademickiej oraz utworzenie szkół doktorskich w miejsce studiów doktorskich. Powiedział, że ustawa ta zwiększa też "studencki głos" we współdecydowaniu o tym, co się dzieje na uczelni.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Część swojego wystąpienia poświęcił inwestycjom uczelni. Krętowski poinformował, że UMB otrzymał formalną decyzję z Ministerstwa Zdrowia o finansowaniu Centrum Sztucznej Inteligencji, którego powstanie było zapowiadane już rok temu. Mówił, że w ramach tego projektu zaplanowano praktyczne wykorzystanie tworzonych unikalnych zbiorów danych do poprawy diagnostyki i terapii pacjentów.

Wśród innych inwestycji rektor wymienił m.in. Uniwersyteckie Centrum Psychiatrii, na którego budowę ma być ogłoszony wkrótce przetarg, wznowiona też będzie inwestycja w Szpitalu Zakaźnym, gdzie będą działać nowoczesne kliniki.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zainaugurowano rok akademicki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA