Zagraniczne praktyki dla uczniów opolskich zawodówek

1150 miejsc na praktyki i staże w opolskich firmach oraz w partnerskich regionach województwa w Niemczech i Austrii - powstanie w ramach zainaugurowanego w czwartek w Opolu projektu "Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zagraniczne praktyki dla uczniów opolskich zawodówek

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

13 wrz 2013 11:51


Instytucje odpowiedzialne za jego realizację to Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu oraz Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Partnerem jest Centrum im. Adama Smitha. Wartość całego programu oszacowano na blisko 19 mln zł. Jego celem, oprócz zapewnienia uczniom szkół zawodowych praktyk w opolskich firmach, jest podniesienie jakości kształcenia.

"6 mln zł zostanie przeznaczonych na doposażenie pracowni w opolskich szkołach. Na jedną szkołę przypada 120 tys. zł" - powiedział kierownikiem projektu, Adam Koj.

W ramach projektu przewiduje się 1150 czterotygodniowych praktyk dla uczniów. "Musimy znaleźć firmy, w których zostaną przygotowane miejsca na praktyki dla uczniów szkół zawodowych. To w żaden sposób nie będzie obciążać przedsiębiorstw, które mogą tylko zyskać praktykantów" - powiedział PAP Sławomir Janecki z OCRG. "W tej chwili zbieramy zapotrzebowania od firm" - dodał.

W ramach projektu pokryte zostaną koszty wyżywienia, zakwaterowania czy ubezpieczenia. Większość praktyk odbędzie się w zakładach w województwie opolskim. Najlepsi pojadą natomiast do Nadrenii-Palatynatu w Niemczech, czy Styrii w Austrii. Są to regiony partnerskie Opolszczyzny. Tam będzie można uczestniczyć w praktykach m.in. w fabrykach Mercedesa czy Stihla.

"Koszt zagranicznej praktyki to tysiąc euro, a tej odbywanej na Opolszczyźnie to 2,5 tys. zł" - powiedział Adam Koj. "Jeśli uczniowie w trakcie zagranicznych stażów dobrze opanują swój zawód i nauczą się wykorzystywania nowych technologii, to będą mieć większe szanse na założenie firmy w Polsce niż w Niemczech. Tutaj mają lepsze możliwości wybicia się. Na Opolszczyźnie będą mogli wykorzystywać najlepsze wzorce" - powiedział Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

W szkołach powstaną również szkolne ośrodki karier, a raz w miesiącu uczniowie będą się spotykać z przedstawicielami lokalnego biznesu w ramach Szkolnej Akademii Klubu 150. Klub ten zrzesza największe i najbardziej dynamiczne opolskie firmy.

"Dzięki Szkolnym Ośrodkom Karier uczniowie będą mogli zakładać wirtualne firmy. Najlepsze z nich zostaną później ocenione przez praktyków. Natomiast, jeśli ktoś będzie chciał przenieść swoje wirtualne przedsiębiorstwo na grunt rzeczywisty, to będzie mógł liczyć na wsparcie naszych księgowych czy prawników, a także na zlecenia od opolskich firm" - tłumaczy Sławomir Janecki.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.