Za mało praktyk i stażów. Biznes powinien wspierać szkoły zawodowe

Niewłaściwe przygotowanie zawodowe, tzn. takie, które nie odpowiada na konkretne potrzeby pracodawców - to problem większości młodych ludzi - wynika z  badania „Potrzeby i bariery w rozwoju zawodowym uczniów szkół zawodowych i technicznych”.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Za mało praktyk i stażów. Biznes powinien wspierać szkoły zawodowe

PODZIEL SIĘ


Autor: em

18 sty 2016 18:49


Badanie zrealizowano na zlecenie firmy Abplanalp wśród uczniów szkół zawodowych. Według badanych szkoły mogłyby rozwijać kompetencje zawodowe swoich uczniów poprzez posiadanie nowoczesnego sprzętu do nauki zawodu (89 proc. ankietowanych), na drugim miejscu wśród wskazań znalazło się zaoferowanie uczniom dodatkowych warsztatów, szkoleń etc. Trzecie miejsce należy zaś do nowoczesnych sal warsztatowych, którymi powinna dysponować szkoła.

Obok tych czynników ponad 92 proc. badanych uważa, że poziom edukacji zawodowej i technicznej w Polsce może poprawić ściślejsza współpraca pomiędzy firmami a szkołami. Współpraca ta powinna przejawiać się przede wszystkim, zdaniem ankietowanych, w organizacji praktyk zawodowych i ofercie stażów.

Czym kierują się kandydaci wybierając szkołę, w której nauczą się przyszłego zawodu? Z badania Abplanalp wynika, że pierwszorzędne znaczenie ma w tym zakresie jakość wyposażenia pracowni kształcenia zawodowego, na który to czynnik wskazało aż 81,19 proc. ankietowanych.

Na drugim miejscu znalazły się ex aequo dwa czynniki: kompetencje kadry nauczycielskiej i program praktyk i staży – oba ze wskazaniami 71,8 proc. badanych. Także, że współpraca partnerska szkoły z potencjalnymi pracodawcami jest czynnikiem silnie decydującym o wyborze placówki przez kandydata – wskazało na niego ponad 61 proc. ankietowanych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.