PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Za mało miejsc w akademikach, za drogie mieszkania. Gdzie podzieją się polscy studenci?

Według danych GUS w ubiegłym roku na naszych uczelniach kształciło się 1,21 mln studentów. To o 2,9 tys. więcej niż rok wcześniej. Jak pandemia i wojna w Ukrainie wpłynęły na sytuację mieszkaniową studentów? Gdzie i za ile mogą wynająć pokój, mieszkanie czy akademik?

Za mało miejsc w akademikach, za drogie mieszkania. Gdzie podzieją się polscy studenci?
Największym problemem, z którym mierzą się studenci, są wysokie ceny najmu (Fot. Tim Gouw/Unsplash)
REKLAMA
  • Karolina Grzesiak z NZS podkreśla, że obecna sytuacja gospodarcza i wzrost cen spowodowały wzrost kosztów najmu, którego wysokość dość często jest nieadekwatna do oferowanego standardu mieszkania.
  • Dodatkowo wybuch wojny na Ukrainie i związany z tym napływ uchodźców oraz napływ zagranicznych studentów do Polski wpływa na spadek liczby dostępnych mieszkań.
  • Największym problemem, z którym mierzą się studenci, są wysokie ceny najmu. Z raportu „Studenci na rynku nieruchomości 2022” wynika, że opłaty za zakwaterowanie ok. 1/3 studentów stacjonarnych i 1/4 niestacjonarnych mieściły się w przedziale od 750 do 1000 zł.

O tym, że studenci wrócili do miast po pandemii, świadczą wyniki raportu „Studenci na rynku nieruchomości 2022” przygotowanego przez Centrum Amron we współpracy z zespołem ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Nowoczesne Zarządzanie Biznesem”.

– Po szczycie pandemii z 2021 r., która wiązała się z daleko idącym wpływem na życie niemal każdego mieszkańca Polski i cyfrową rewolucją – zwłaszcza w edukacji – widać, że zmiany dotykające w tym okresie studencki rynek najmu nie były trwałe. Powrót studentów do miast przełożył się na znaczny wzrost udziału wynajmujących nieruchomości prywatne, aż o 15 pkt proc. w porównaniu do 2021 roku. Prawie 50 proc. ankietowanych mieszka w wynajmowanej nieruchomości lub w akademiku – komentuje wyniki badania dr Jacek Furga, prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji, szef Centrum Amron.

Mieszkanie, pokój, a może akademik – co wynajmują studenci?

Z danych raportu Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS) wynika, że 52 proc. spośród 2 tys. ankietowanych studentów mieszka w wynajmowanej nieruchomości, a 7 proc. mieszka we własnej nieruchomości. Akademik był wskazywany przez co piątego ankietowanego.

– Wyniki przeprowadzonego przez Centrum Analiz NZS badania pozwalają na stwierdzenie, że najwięcej studentów decyduje się na wynajem mieszkania lub pokoju, kolejną najczęściej wybieraną opcją jest mieszkanie u rodziny lub znajomych, następnie wybierany jest akademik, a najmniejszy odsetek studentów mieszka we własnej nieruchomości – mówi Karolina Grzesiak, przewodnicząca zarządu krajowego Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Za mało miejsc w akademikach, za drogie mieszkania. Gdzie podzieją się polscy studenci?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA