Z nauką przez życie. 3L szansą na wydłużenie wieku pracy

Koncepcja uczenia się przez całe życie - Life Long Learning (3L) - pozwala zwiększyć aktywność zawodową wszystkich grup wiekowych, w tym osób starszych. Zmiana podejścia do ciągłego kształcenia wśród pracodawców i osób z grupy 45+ da szansę na wydłużenie wieku pracy oraz wzrost satysfakcji zawodowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Z nauką przez życie. 3L szansą na wydłużenie wieku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

20 lut 2013 0:32


Jak wynika z badań, największe zdolności przyswajania wiedzy posiadamy w okolicach 20. roku życia. Wraz z upływem czasu maleją, co wcale nie oznacza, że osoby w wieku dojrzałym nie są w stanie nauczyć się niczego nowego - wymaga to po prostu nieco więcej czasu i energii. Ciągłe kształcenie, oprócz oczywistych korzyści w postaci większych szans na rynku pracy, stałego poszerzania swoich kompetencji oraz umiejętności i związanych z tym wyższych zarobków, daje nam również szansę na uniknięcie chorób wieku podeszłego, takich jak Alzheimer czy Parkinson. W szerszym aspekcie, edukacja społeczeństwa to klucz do silnej gospodarki, dlatego też państwo powinno dbać o odpowiedni poziom wykształcenia obywateli, niezależnie od ich wieku.

Idea 3L - nauka przez całe życie

Koncepcja Life Long Learning pojawiła się już na początku XX wieku, lecz ukształtowała się dopiero w latach 70. dzięki UNESCO. Proces wprowadzania jej w życie nastąpił zaś w latach 90. Jej istota polega na podniesieniu rangi uczenia się, zwiększeniu inwestycji w naukę, zatrudnieniu doradców edukacyjnych oraz podwyższeniu poziomu dostępu do informacji edukacyjnej. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej, główną ideą, która przyświeca twórcom tej koncepcji, jest zapewnienie odpowiednich możliwości zdobywania wykształcenia dla wszystkich, bez względu na ich wiek czy status społeczny. „To bardzo ważne, ponieważ niektóre grupy wiekowe czują się wykluczone i dyskryminowane na rynku pracy, a dzięki idei 3L jest szansa na zmianę sposobu myślenia nie tylko pracodawców, ale również samych pracowników" - komentuje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Problemy na rynku pracy dla osób 45+

Według danych Komisji Europejskiej, wskaźnik zatrudnienia osób w przedziale wiekowym od 55 do 64 lat w UE wynosił w 2010 roku nieco ponad 46%, zaś w Polsce - około 34%. Przyczyna niewielkiego poziomu zatrudnienia osób około 60. roku życia leży nie tylko po stronie pracodawców, lecz także pracowników. Ci pierwsi nie doceniają doświadczenia, które posiadają osoby starsze - bardziej obawiają się ich mniejszej elastyczności, braku chęci i zdolności do przyswajania nowej wiedzy, wolnego tempa pracy i chorób.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.