Wyższe wykształcenie nie daje dziś ani prestiżu, ani wielu szans na awans

W drugiej połowie lat 90. osoby z dyplomem stanowiły zaledwie 1,3 proc. bezrobotnych, pod koniec 2013 r. było już ich 12 proc. Oznacza to, że studia przestały być gwarancją kariery.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wyższe wykształcenie nie daje dziś ani prestiżu, ani wielu szans na awans

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

27 maj 2014 11:07


Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", wyższe wykształcenie mocno się zdewaluowało. - W przypadku tytułu magistra jeszcze nie jest tak źle, ale już licencjat, jak wynika z ostatniej Diagnozy Społecznej, ma na rynku pracy wartość mniej więcej taka samą jak przed laty matura - mówi prof. Tomasz Panek ze Szkoły Głównej Handlowej.

Absolwenci studiów magisterskich zarabiają średnio o 42 proc. więcej niż osoby z wykształceniem średnim, a absolwenci studiów licencjackich tylko o 8 proc. więcej - czytamy w dzienniku.

Również dr Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych podkreśla, że jeszcze 20-30 lat temu posiadanie dyplomu automatycznie podnosiło status społeczny. - Obecnie jest równie powszechne jak wówczas wykształcenie średnie i praktycznie często wystarcza tylko do wykonywania zawodów wymagających takich kompetencji - mówi na łamach "DGP".

Zdaniem dr Eweliny Wiszczun, socjolog z Zakładu Polityki Społecznej Uniwersytetu Śląskiego, skoro wyższe wykształcenie nie jest w Polsce furtką do awansu społecznego, ani też nie daje specjalnie dużego prestiżu, nie można się dziwić, że ludzie zaczęli szukać innych możliwości za granicą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.