PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Wystarczy licencjat, by zarabiać więcej. Studia nadal są w cenie

  • km
  • 24 lis 2022 14:00

Jak wynika z najnowszych danych systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów, dyplom wyższej uczelni nadal jest ceniony na rynku pracy. Absolwenci z dyplomem częściej mają doświadczenie pracy, charakteryzuje ich niższe ryzyko bezrobocia, a ich zarobki są porównywalne lub wyższe od osób, które porzuciły studia.

Wystarczy licencjat, by zarabiać więcej. Studia nadal są w cenie
Absolwenci z dyplomem zarabiają niemal dwukrotnie więcej niż osoby, które porzuciły studia (fot. Becca Tapert/Unsplash)
REKLAMA
  • Analizując osoby, które rozpoczęły studia I lub II stopnia w 2016 r. wyraźnie widać, że absolwenci, którzy uzyskali dyplom, częściej pracowali, w porównaniu do osób, które porzuciły studia.
  • Względny Wskaźnik Zarobków jest wyższy w przypadku absolwentów z dyplomem już od pierwszego roku po dyplomie, a w trzecim i w czwartym roku absolwenci z dyplomem zarabiają niemal dwukrotnie więcej niż osoby, które porzuciły studia.
  • Zdaniem pracodawców studia pierwszego stopnia kształtują kompetencje niezbędne w pracy zespołowej. Drugi stopień studiów konieczny będzie w przypadku osób, które w zawodowej karierze celują w wyższe stanowiska.

Z najnowszych danych Ośrodka Przetwarzania Informacji wynika, że dyplom wyższej uczelni nadal ma duże znaczenie na rynku pracy. Analizując osoby, które rozpoczęły studia I lub II stopnia w 2016 r. wyraźnie widać, że absolwenci, którzy uzyskali dyplom, częściej pracowali, w porównaniu do osób, które porzuciły studia.

- Najnowsze dane systemu ELA potwierdzają, że w życiu warto być konsekwentnym i skończyć rozpoczęte studia. Rezygnacja z kształcenia przed uzyskaniem dyplomu, nawet jeżeli początkowo wiąże się z korzyściami finansowymi, w perspektywie kilku lat jest nieopłacalna. Najnowsze dane ELA pokazują, że w przypadku studiów I stopnia już w trzecim lub czwartym roku – w zależności od dziedziny studiów –  absolwenci z dyplomem zarabiają niemal dwukrotnie więcej niż osoby, które porzuciły studia - komentuje wyniki badania minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Przeczytaj: 9 nowych zawodów w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego

Tytuł licencjata = lepsza sytuacja na rynku pracy

Korzystniejszą sytuację absolwentów na rynku pracy w przypadku studiów I stopnia potwierdzają także Względne Wskaźniki Bezrobocia i Względne Wskaźniki Zarobków.

O ile w pierwszych dwóch latach po uzyskaniu dyplomu absolwenci studiów I stopnia mają wyższe ryzyko bezrobocia, to już po trzech latach Względny Wskaźnik Bezrobocia spada znacznie poniżej wartości otrzymanej dla osób, które porzuciły studia.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wystarczy licencjat, by zarabiać więcej. Studia nadal są w cenie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA