Wykształcenie ma wpływ na pierwszą umowę z pracodawcą

Średnio co czwarty dorosły Polak przyznaje się do niższego poziomu wykształcenia niż ten, który chciał osiągnąć. Poczucie takie mają częściej kobiety niż mężczyźni, młodsi niż starsi, mieszkańcy miast niż wsi.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wykształcenie ma wpływ na pierwszą umowę z pracodawcą

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

18 maj 2015 19:10


Badanie "Uwarunkowań decyzji edukacyjnych" zostało zrealizowane przez Instytut Badań Edukacyjnych we współpracy z Instytutem Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. To pierwszy tak duży projekt, który sprawdza, jak Polacy rozwijają swoje umiejętności i kompetencje w trakcie życia i jaki jest wpływ otoczenia rodzinnego na ich decyzje. W poniedziałek ogłoszono wyniki drugiej rundy badania.

Współautorka badania prof. Irena E. Kotowska z SGH, mówiąc o tzw. subiektywnej luce edukacyjnej, zwróciła uwagę na to, że zarówno kobiety, jak osoby młodsze i mieszkańcy miast, charakteryzują się stosunkowo lepszym wykształceniem niż mężczyźni, osoby starsze, mieszkańcy wsi. Stąd - jej zdaniem - przyznawanie się do posiadania wykształcenia niższego niż pożądane świadczy o aspiracjach edukacyjnych tej grupy.

Czytaj też: Po tych uczelniach można zarobić najwięcej

"Przyczyną nie osiągnięcia satysfakcjonującego poziomu wykształcenia była przede wszystkim chęć usamodzielnienia się, znacznie silniejsza u mężczyzn niż kobiet. Wymieniano też urodzenie dziecka. Dlatego trzeba zastanowić się co robić by urodzenie dziecka nie powodowało takich konsekwencji. Wśród przyczyn wskazywano też sytuację materialną w gospodarstwie domowym, w domu rodzinnym" - powiedziała prof. Kotowska.

"Pytaliśmy osoby, u których wystąpiła luka edukacyjna, co chcą z tym zrobić? Okazało się, że w systemie edukacji formalnej dalszą naukę chce podjąć tylko 8 proc. z nich. Znacznie częściej chcą oni uczyć się dalej w sposób pozaformalny" - dodała badaczka. Chodzi tu o wszelkie formy kształcenia poza kształceniem w szkołach i na uczelniach, np. zdobywanie wiedzy na kursach, szkoleniach, od znajomych czy z internetu.

Czytaj też: Work Service: Informatyka, motoryzacja, logistyka - to warto studiować

Badanie pokazało także, że osoby z wyższym wykształceniem oraz te, które są niezadowolone ze swego wykształcenia, częściej decydują się na uzupełnianie czy kontynuowanie nauki. Częściej dokształcają się też osoby pracujące, a także te, które poszukują nowej pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.