Wykształceni Polacy nie mają innowacyjnych pomysłów

Ponad 20 proc. Polaków legitymuje się wykształceniem wyższym. Odsetek ten jednak cały czas rośnie a młode pokolenie ponad 2 razy częściej niż ich rodzice wybiera się na studia. Pomimo tego pozytywnego wskaźnika, odwrotnie jest niestety w kwestii innowacji - tutaj Polska notuje coraz słabsze wyniki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wykształceni Polacy nie mają innowacyjnych pomysłów

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (KW)

wnp.pl

24 paź 2013 9:50


Takie są wnioski z raportu Education at Glance 2013 przygotowanego przez OECD.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), skupiająca 34 wysoko rozwiniętei demokratyczne państwa, opublikowała najnowszy raport "Education at Glance 2013". Jest to publikacja cykliczna przedstawiająca trendy i inwestycje w dziedzinie edukacji oraz analizująca jakość wyników nauczania.

Tegoroczne badanie objęło wszystkich członków OECD a dodatkowo Rosję, Brazylię oraz 6 państw należących do grupy G20 (Argentyna, Chiny, Indie, Indonezja, Arabia Saudyjska i RPA). W raporcie została również uwzględniona Polska, która do OECD należy od 1996 roku. W kontekście rozpoczętego niedawno roku akademickiego publikacja zmusza do zastanowienia się nad kondycją polskiego systemu edukacji.

Średni poziom skolaryzacji (odsetek osób uczących się w stosunku do liczby ludności w określonym przedziale wiekowym) w krajach OECD wynosi 30 proc., w Polsce liczba osób z wyższym wykształceniem to trochę ponad 20 proc. populacji. W Izraelu poziom skolaryzacji wynosi około 50 proc., w Stanach Zjednoczonych 40 proc. i niecałe 30 proc. w Niemczech.

Na pozór, wiec poziom wykształcenia nie wpływa na rozwój gospodarki. Warto jednak spojrzeć na dane z innej perspektywy i porównać procent osób z wyższym wykształceniem w całym społeczeństwie z odsetkiem osób idących na studia. Wówczas okaże się, że w wymienionych państwach liczby te są bardzo do siebie zbliżone i nie występuje tam zjawisko masowego kontynuowania nauki na studiach.

W Polsce sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie. Młode pokolenie dwa razy częściej podejmuje kształcenie wyższe niż ich rodzice. Oznacza to, że ilość Polaków posiadających wyższe wykształcenie szybko rośnie.

Pod tym względem wyprzedza nas jedynie Korea Południowa, w której poziom skolaryzacji wynosi 40 proc., ale naukę w szkole wyższej rozpoczyna 60 proc. młodych ludzi. Naturalnie więc rodzi się pytanie: jakim cudem przy tak zbliżonych wskaźnikach, poziom rozwoju gospodarki Polski i Korei jest tak dramatycznie różny?

Cały artykuł czytaj tutaj. Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.