PARTNERZY PORTALU

Wykorzystujemy wynalazki ze świata, nie doceniając polskich naukowców

Jak skutecznie łączyć biznes i naukę? - Jednej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie nie ma. To ciągły proces - podkreśla prezes zajmującej się automatyką przemysłową firmy APA Group Artur Pollak i dodaje: - Na początek biznes musi zaufać nauce, że to, co ona wytwarza, jest użytkowe.

Wykorzystujemy wynalazki ze świata, nie doceniając polskich naukowców
- Możemy wytworzyć przełomowe technologie również dla gospodarki światowej - mówi prezes APA Group Artur Pollak (fot. mat. pras.)
REKLAMA
  • O współpracy biznesu z nauką będziemy rozmawiać 6 lutego 2023 r. Zapraszamy do Warszawy na EEC Trends - konferencję, która jest prologiem Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Rejestracja na wydarzenie już trwa.
  • Jednym z najlepszych przykładów dobrej współpracy nauki z biznesem jest Politechnika Śląska - jak wynika z najnowszego raportu Sieci Badawczej Łukasiewicz na uczelni prowadzonych jest ponad 270 doktoratów wdrożeniowych. To najlepszy wynik w kraju.
  • - Możemy wytworzyć przełomowe technologie również dla gospodarki światowej. Do tej pory kupowaliśmy te technologie, a dzisiaj, być może, możemy je już eksportować - podkreśla prezes APA Group.

Nie jest tajemnicą, że innowacyjne rozwiązania napędzają przemysł i są podstawą rozwoju przedsiębiorstw. Największe wsparcie w tworzeniu innowacji biznes może otrzymać od świata nauki, często jednak przez brak porozumienia taka współpraca nie wygląda tak, jak powinna.

- To jest ciągły proces i nigdy się nie skończy. Cały czas budujemy zaufanie do siebie i to wydaje mi się kluczowe na przyszłość - podkreśla prezes gliwickiej firmy technologicznej APA Group Artur Pollak.

Jego zdaniem główną przeszkodą w owocnej współpracy nauki z biznesem jest inny rygor czasowy.

- My, jako biznes, musimy dostarczyć produkt na określony czas, a nauka ma to do siebie, że chce coś opublikować, zbadać różnego rodzaju hipotezy, sprawdzić i nie być rozliczana z praktycznych zastosowań - chociaż to się powoli zmienia - podkreśla Pollak.

Czytaj też: Politechnika Śląska "produkuje" najwięcej doktoratów wdrożeniowych

Jednym z najlepszych przykładów dobrej współpracy nauki z biznesem jest Politechnika Śląska - jak wynika z najnowszego raportu Sieci Badawczej Łukasiewicz, na uczelni prowadzonych jest ponad 270 doktoratów wdrożeniowych. To najlepszy wynik w kraju.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Wykorzystujemy wynalazki ze świata, nie doceniając polskich naukowców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Binio 2023-01-18 19:58:50

    Polscy naukowcy? A gdzie ty ich widziałeś? Przestrzeń uczelni technicznych zaludnili niedouczeni "uczeni", których nazwiska znane są wyłącznie z listy płac, bo w kanonie nauk nie zapisali się nawet znaczącym przecinkiem. To on wycięli naukowców.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA