Wygląda na to, że brakuje fachowców na rynku…

- Gdy ktoś chce odtworzyć np. warsztat naprawy samochodów, to ma trudności ze znalezieniem mechanika. Wygląda na to, że brakuje fachowców na rynku - mówi Magdalena Nizik, prezes zarządu General Electric Company Polska, dyrektor zarządzający Engineering Design Center.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wygląda na to, że brakuje fachowców na rynku…

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl/Dariusz Ciepiela

wnp.pl

10 maj 2013 8:35


Magdalena Nizik w rozmowie z portalem wnp.pl ocenia m. in. poziom innowacyjności polskiej gospodarki. - Muszę przyznać, że polska gospodarka ma jeszcze wiele do zrobienia, zarówno jeśli chodzi o wyniki procesu innowacyjnego, jak i o jego strukturę, czyli instytucje i instrumenty wsparcia, otoczenie gospodarcze i legislacyjno-administracyjne - twierdzi Nizik.

Zapytana o to, czy poziom kształcenia w Polsce jest dobry odpowiada: - Polska ma wspaniałych absolwentów uczelni technicznych, ale jest ich za mało. System edukacji nie do końca odpowiada na potrzeby innowacyjnego rynku, ponieważ wciąż zbyt mało osób zachęcanych jest do nauki na politechnikach, a technika zostały właściwie zapomniane. Moim zdaniem, możemy nawet mówić o kryzysie kształcenia zawodowego. Przykład? GE posiada w Polsce laboratorium wypracowywania nowych technologii i naprawy skomplikowanych struktur, w tym lotniczych i energetycznych. Mieliśmy ogromne problemy ze znalezieniem spawacza. Wygląda na to, że brakuje fachowców na rynku.

W dalszej części rozmowy Magdalena Nizik zwraca uwagę także na konieczność zmian w finansowaniu szkół wyższych: - Niezbędne są również zmiany w zasadach funkcjonowania uczelni dofinansowywanych z budżetu państwa. Potrzeba większych nakładów na studia techniczne, technika i techniczne szkoły pomaturalne. W obecnym stanie polskiej gospodarki mamy za dużo osób z wyższym wykształceniem, a za mało specjalistów. Gdy ktoś chce odtworzyć np. warsztat naprawy samochodów, to ma trudności ze znalezieniem mechanika - twierdzi.

I dodaje: - Samo zwiększanie nakładów na innowacje nie wystarczy. Procedury przyznawania grantów powinny być ustalane na bieżąco, żeby wspierały naprawdę innowacyjne projekty, a nie odtwórcze działania, takie jak kupienie maszyny czy wyremontowanie starego zakładu. Urzędnicy muszą być bardziej odważni we wspieraniu projektów innowacyjnych, a procedury powinny uwzględniać, że wiele projektów kończy się fiaskiem. Przecież niepowodzenia są częścią procesu innowacji! Obecnie programy pomocowe tego nie przewidują. GE przeznacza miliardy dolarów na projekty innowacyjne i z góry zakładamy, że pewien procent tego przepadnie. Założyciel GE, Thomas Edison, wielokrotnie próbował stworzyć żarówkę, zanim wreszcie mu się to udało.

Cała rozmowa na wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.