PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Wybrano 10 najlepszych uczelni badawczych w Polsce. Dostaną większe pieniądze

  • Karolina Markowska
    KM
  • 30 paź 2019 16:10

W środę powołano swego rodzaju pierwszą ligę uczelni badawczych w Polsce. Tworzą ją: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Wrocławski.

Wybrano 10 najlepszych uczelni badawczych w Polsce. Dostaną większe pieniądze
Wybrane uczelnie mają skutecznie konkurować z najlepszymi ośrodkami akademickimi w Europie i na świecie (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Listę 10 uczelni badawczych, wyłonionych w konkursie "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza" (IDUB), ogłoszono w środę podczas uroczystości zorganizowanej przez resort nauki w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.
  • Uczelnie badawcze w latach 2020-2026 będą otrzymywały subwencję zwiększoną o 10 proc. Ma to pomóc w poprawie jakości prowadzonych tam badań naukowych i dydaktyki oraz zwiększyć szanse w konkurencji międzynarodowej.
  • Po tym okresie dwie najsłabsze uczelnie stracą miejsce w elicie, a na ich miejsce wejdą nowe.

Do udziału w pierwszym konkursie zakwalifikowano 20 najlepszych uczelni w kraju. Międzynarodowy zespół ekspertów związanych z sektorem nauki i szkolnictwa wyższego wyłonił 10 uczelni, które w przyszłości staną się uczelniami badawczymi. Wybrane uczelnie w latach 2020–2026 otrzymają subwencję zwiększoną o 10 proc.

- Szacujemy, że roczny koszt realizacji tego programu będzie wynosił ok. 500 mln zł. Te środki są zabezpieczone w przyszłorocznym budżecie - poinformował minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wybrano 10 najlepszych uczelni badawczych w Polsce. Dostaną większe pieniądze

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA