Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o studiach MBA w Polsce

Ile kosztują studia MBA w naszym kraju? W których miastach uruchomiono najwięcej kierunków? I jakie kryteria trzeba spełniać, aby móc rozpocząć naukę? Oto wyniki raportu "Rynek MBA w Polsce" opracowanego przez MBA Portal.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o studiach MBA w Polsce

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

6 maj 2014 10:54


Osoby chętne do podjęcia studiów MBA mogą studiować w jednym z 13 miast Polski, a do wyboru mają aż 52 programy. Najbogatsza oferta jest w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie i Szczecinie. Najpopularniejsze studia to programy typu Executive MBA (bez zmian w stosunku do 2013 roku), prowadzone w języku polskim i angielskim, trwające 4 semestry. Najpopularniejsze akredytacje to AACSB, AMBA i CEEMAN (7 programów - bez zmian w porównaniu do 2013).

Średnia długość obecności programów na rynku wynosi prawie 12 lat. Przy czym najdłużej działający program może poszczycić się 25 letnią tradycją. Spośród dostępnych programów ok. 20 proc. programów to programy działające na rynku od 2 lub mniej lat (10 programów), ponad 50 proc. programów może się pochwalić wieloletnią tradycją i obecnością na rynku powyżej 10 lat.

Koszty studiów MBA

Studia MBA to jedne z najbardziej zaawansowanych programów studiów dostępnych na rynku edukacyjnym. Z tego powodu należą one też do jednych z najdroższych studiów. Średni koszt MBA w Polsce to ok. 31 850 zł (ok. 2 proc. więcej w stosunku do 2013 roku). Najdroższy program w Polsce to wydatek rzędu 120 000 zł, najtańszy - 7400 zł. Najniższą ceną programu w zestawieniu jest kwota 4300 zł, ale dotyczy ona kursu typu MBA, który trwa zaledwie kilka tygodni i nie jest pełnym programem MBA.

Biorąc pod uwagę tylko średnią kosztów studiów MBA, można powiedzieć, że ceny wzrosły o ok. 2 proc. Wynika to z następujących czynników. Programy, które pojawiły się w tym roku mają czesne powyżej średniej. Po drugie dla części programów cena jest nadal denominowana w walucie obcej. Po trzecie żaden program nie obniżył kosztów studiowania.

Najdroższe programy w OBPMBA są studiami prowadzonymi całkowicie w języku angielskim, gdzie część programu odbywa się podczas zagranicznego wyjazdu. Najtańsze programy to dwusemestralne programy praktycznie całkowicie prowadzone w języku polskim przez polskich wykładowców bez udziału zagranicznych uczelni. Jednakże najtańsze są kilkutygodniowe kursy typu MBA.

W stosunku do ubiegłego roku 80 proc. oferowanych studiów tj. 41 nie zmieniło wysokości opłat za studia MBA. W 9 programach cena została podniesiona średnio o niecałe 6 proc. (średnio o ok. 1820 zł, średnia cena studiów 31 850 zł). W czasie badania nie zaobserwowano większych zmian w ilości godzin oferowanych przez programy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.