PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Współpraca z lokalnymi uczelniami sposobem na pracownika

  • Autor: GP
  • 19 kwi 2017 10:15

Zgodnie z oceną ekspertów Fundacji Pro Progressio ważne jest, by rozwijać relacje między przedsiębiorstwami, samorządem i uczelniami wyższymi. Kluczem do takiej współpracy, którą nazywa się "złotym trójkątem", jest praktyczne nauczanie zawodu poparte dobrą współpracą na linii przedsiębiorstwa - ośrodki naukowe.

Współpraca z lokalnymi uczelniami sposobem na pracownika
Uczelnie w Polsce to zwłaszcza państwowe uniwersytety, ale są i placówki prywatne. Obie te sfery starają się pozyskać i rozwijać współpracę z biznesem. (fot.:pixabay.com)
REKLAMA

• Cytowani eksperci podkreślają, że efektem dobrej koordynacji uczelni i firm jest student posiadający doświadczenie praktyczne, a nie tylko wiedzę teoretyczną.

• Polskie przykłady współpracy między nauką i biznesem pojawiły się w ostatnich 10 latach. Ma się tu na myśli Biura Karier przy uczelniach czy nawet dualne programy studenckie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Jeszcze bardziej pozytywne są wspólne programy studiów, które integrują przedsiębiorstwo z uczelnią.

Według ekspertów Fundacji Pro Progressio w ciągu ostatnich 10 lat udało się otworzyć szkolnictwo wyższe na poszerzanie oferty dydaktycznej. Efektem tego jest zauważalna poprawa dostosowania edukacji do wymogów biznesu i rynku pracy, choć nadal jest wiele do zrobienia. Fundacja Pro Progressio podkreśla, że widać tę zmianę w outsourcingu i nowoczesnych usługach dla biznesu.

W wyniku trójstronnej współpracy szkół wyższych, samorządów oraz prywatnych przedsiębiorstw, czyli tzw. „złotego trójkąta” powstają nowe specjalności i kierunki, a te już istniejące upraktyczniają się.

- Student opuszczający mury uczelni, oprócz dyplomu, posiada już cenne doświadczenie praktyczne i pełne przygotowanie do podjęcia pracy bezpośrednio po zakończeniu nauki. Co więcej, praca ta już na niego czeka – mówi Wiktor Doktór prezes Fundacji Pro Progressio.

W dalszej perspektywie firmy zyskują pracowników przygotowanych, znających realia rynku, a jednocześnie wzmacniają wizerunek pracodawców.

Wszystko zaczyna się już na uczelni

Pro Progressio w opisie swoich obserwacji zauważa, że nie małą rolę odgrywa śledzenie kariery zawodowej absolwentów. Studenci, jeszcze w czasie edukacji, są aktywizowani zawodowo przez np. Biura Karier, działające przy uniwersytetach.

Przedsiębiorstwa publikują oferty pracy w ramach uczelnianych Biur Karier, prezentują się jako pracodawcy podczas specjalnie organizowanych wykładów, współorganizują konferencje, sympozja czy targi pracy.

Szkoły Wyższe z kolei, obejmują patronaty naukowe i opiekę merytoryczną nad konkursami rekrutacyjnymi. Jeśli danej firmie zależy nie tylko na pozyskaniu do pracy absolwentów danej uczelni, ale wykształcenie sobie dedykowanych, „szytych na miarę” kadr, współpraca zaczyna się już na etapie kształcenia.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Współpraca z lokalnymi uczelniami sposobem na pracownika

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA