Zespół studentów z Wrocławia wygrał w konkursie 3Mind organizowanym przez 3M. Dzięki narzędziu prezentującemu działanie opatrunków Viscoplast zakwalifikowali się na staż w dziale badań i rozwoju 3M we Wrocławiu.

Firma 3M postawiła młodym wrocławskim studentom zadanie, które okazało się prawdziwym wyzwaniem. Studenci mieli skonstruować interaktywne narzędzie demonstracyjne, które będzie wykorzystane w Centrum Innowacji 3M. Wszystko to w ramach konkursu 3Mind, kierowanego do studentów kierunków technicznych.
– Wrocławskie Centrum Innowacji to miejsce, w którym pokazujemy, jak nauka zastosowana w praktyce zmienia otaczający nas świat – opowiada Emilia Demczur, opiekun Centrum i organizator konkursu.
Nagrodą główną w konkursie 3Mind był staż w dziale badań i rozwoju 3M we Wrocławiu. Do pierwszej edycji konkursu zgłoszenia nadesłało blisko 100 osób.
– Ci młodzi ludzie potrafią zobaczyć produkty 3M z zupełnie innej perspektywy, wnieść świeżą energię i niesamowicie inspirować do tworzenia nowych rozwiązań – opowiada Marek Krajanowski, reprezentujący zarząd 3M we Wrocławiu, członek jury konkursu 3Mind
Do finału zakwalifikowało się 15 osób, które podzielone zostały na 3 zespoły. Ich zadaniem było skonstruowanie interaktywnych narzędzi prezentujących działanie wybranych produktów 3M.
Wśród nich nalazły się między innymi: ultra-lekki wypełniacz mikrosferyczny Glass Bubbles, półmaska filtracyjna Aura oraz wodoodporny i oddychający opatrunek z linii zaawansowanej Viscoplast – Tegaderm.
Ocenie Jury podlegały: kreatywność, koncepcja, jakość wykonania, wartość dla klienta oraz prezentacja projektu. Zwycięski projekt pokazał właściwości opatrunku linii zaawansowanej Viscoplast. Pomysł był prosty, ale pozwolił na kompleksową prezentację złożonych cech produktu – jego wodoodporność, wytrzymałość i elastyczność.
– Dobry pomysł to podstawa działalności badawczo-rozwojowej i tworzenia innowacji. Można pracować latami nad zaawansowanymi koncepcjami, a niekiedy to ta najprostsza, pojawiająca się nagle idea okazuje się najlepszą i przełomową. Mamy na to wiele dowodów w historii naszej firmy. Bez naukowców 3M nie byłoby odblaskowych folii na znakach drogowych, karteczek Post-it, czy dobrze wygłuszonych samochodów. Każdy z laureatów konkursu ma szansę zostać takim naukowcem – stwierdza Tomasz Duda, dyrektor R&D w 3M w Polsce.
– Wyzwaniem był zdecydowanie czas. Nasza intensywna praca trwała do ostatnich chwil – opowiadają uczestnicy konkursu. – Na potrzebę realizacji zadania rozebraliśmy nawet na części stare sprzęty AGD – podsumowuje zwycięski zespół.
Skonstruowane przez studentów narzędzia będzie można zobaczyć we wrocławskim Centrum Innowacji 3M.

KOMENTARZE (0)