Wolontariat podnosi zdolność pracy w zespole, samodzielność i kreatywność

Wolontariusze uczestniczący w akcji pomocy Szlachetna Paczka podnieśli swoje umiejętności interpersonalne, zdolność pracy w zespole, samodzielność i kreatywność - wynika z badania przeprowadzonego wśród osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wolontariat podnosi zdolność pracy w zespole, samodzielność i kreatywność

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

7 cze 2013 14:40


Badanie tzw. kapitału ludzkiego, czyli umiejętności, kompetencji, wiedzy i doświadczenia osób, zostały przeprowadzone na grupie ponad 3 tysięcy osób - wolontariuszy oraz liderów zarządzającymi grupami wolontariuszy Szlachetnej Paczki.

Wynika z niego, że ogólne poczucie wzrostu kompetencji osób zaangażowanych w akcję wzrosło o blisko 72 proc. Wolontariusze deklarowali, że znacznie zwiększyły się ich kompetencje kluczowe, takie jak m.in. umiejętności interpersonalne, orientacje na cele i wyniki, umiejętność pracy w zespole czy samodzielne i kreatywne podejście do zadań i problemów.

Liderzy akcji podnieśli kompetencje menadżerskie i funkcyjne, takie jak m.in. budowanie zespołu, planowanie i organizacja czasu pracy, motywowanie czy delegowanie funkcji i zadań.

Jak podkreślił dyrektor projektu Szlachetna Paczka Łukasz Miszon, kompetencje takie jak współpraca w zespole, kreatywność i umiejętności interpersonalne, to według bilansu kapitału ludzkiego 2012 opracowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński najbardziej poszukiwane umiejętności na rynku pracy w Polsce.

"Według specjalistów potrzeba by 15 tysięcy dni szkoleniowych, aby osiągnąć wynik będący ekwiwalentem udziału w Szlachetnej Paczce. Kosztowałoby to 46,5 mln zł" - dodał Miszon. Jak zaznaczył, 70 proc. wolontariuszy Szlachetnej Paczki zadeklarowało, że udział w tej akcji był dla nich jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu.

Obecny na prezentacji wyników badań minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosinak-Kamysz podziękował wszystkim wolontariuszom i darczyńcom zaangażowanym w akcję Szlachetna Paczka i zaznaczył, że ich działalność przyczynia się do tworzenia "wspólnoty społecznej, społeczeństwa odpowiedzialnego, obywatelskiego i zjednoczonego".

"Za tę pomoc, którą okazują wolontariusze i darczyńcy, dziękuję w imieniu państwa, które potrzebuje organizacji pozarządowych, bo mamy się w tym uzupełniać (). Bez wolontariatu i organizacji pozarządowych po prostu nie dalibyśmy sobie rady" - powiedział minister.

Podkreślił, że wolontariusze zaangażowani w działalność organizacji pozarządowych wypracowują sobie kompetencje szczególnie potrzebne na rynku pracy, dzięki czemu pomagają także sobie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.