-
- •23 kwi 2020 6:30
Reforma szkolnictwa wyższego i polskiej nauki będzie kontynuowana, chociaż pewne korekty w szczegółach są nieuniknione. Zwłaszcza w dobie epidemii koronawirusa, kiedy uczelnie funkcjonują w trybie on-line, a nauka musi koncentrować działania na zwalczaniu epidemii. Temu już służą rozwiązania przewidziane w tarczy antykryzysowej tarczy 2.0, dotyczące bezpośrednio pracy uczelni i ośrodków naukowych. Minister Wojciech Murdzek nie wyklucza zresztą kolejnych zmian. Twierdzi też, że podwyżka dla pracowników nauki nie jest jeszcze zagrożona, ale i nie mówi też, że jest gwarantowana.

- Uczelnie będą czekać na maturzystów, nawet jeśli matury znacznie się opóźnią.
- Tarcza antykryzysowa 2.0 pozwala na dostosowanie działania uczelni i innych instytucji nauki do warunków epidemii koronawirusa.
- Budżet na naukę będzie zachowany, ale możliwe są przesunięcia. Zapowiedź 6-procentowej podwyżki płac wciąż jest aktualna, ale trudno mówić, że definitywnie nic się tu nie zmieni.
Powołany 16 kwietnia na ministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek nie zamierza niczego zmieniać w generaliach Konstytucji dla Nauki zaproponowanej przez premiera Jarosława Gowina, chociaż nie wyklucza pewnych korekt.
- Reforma była poprzedzona rozmowami i konsultacjami, które trwały blisko dwa lata. I jest kompleksowym rozwiązaniem, które zyskało uznanie przynajmniej części środowiska. Obecnie jesteśmy w okresie, kiedy następuje jej wdrażanie w życie i oczywiście może się okazać, że istnieje konieczność korekty pewnych rozwiązań – mówi minister Wojciech Murdzek.
Taka sytuacja wystąpiła już teraz - za sprawą pandemii koronawirusa.
Tarcza 2.0 w nauce
Trochę nowości wprowadziły przepisy uchwalonej 16 kwietnia ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.
Rozwiązania, które znalazły się w tarczy 2.0 dotyczą m.in. możliwości przeprowadzania egzaminów semestralnych dla studentów i obrony prac magisterskich, doktorskich czy kolokwiów habilitacyjnych online. To również np. kwestia wyborów na poszczególnych uczelniach, gdzie rekomendujemy wykorzystanie nowoczesnych technologii, ale przy dochowaniu terminów – mówi minister Murdzek. I dodaje: - Dyskutowana jest też kwestia zwiększenia praw rektorów, bo musimy wziąć pod uwagę, że senat uczelni nie będzie mógł się zebrać i podjąć decyzji - i wtedy ta odpowiedzialność może być przejęta przez rektora.


Słowa kluczowe
- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
- Konstytucja dla Nauki
- budżet
- rekrutacja na studia
- Tarcza 2.0
- Wojciech Murdzek
KOMENTARZE (1)