×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wojciech Murdzek: Reforma uczelni będzie kontynuowana

Reforma szkolnictwa wyższego i polskiej nauki będzie kontynuowana, chociaż pewne korekty w szczegółach są nieuniknione. Zwłaszcza w dobie epidemii koronawirusa, kiedy uczelnie funkcjonują w trybie on-line, a nauka musi koncentrować działania na zwalczaniu epidemii. Temu już służą rozwiązania przewidziane w tarczy antykryzysowej tarczy 2.0, dotyczące bezpośrednio pracy uczelni i ośrodków naukowych. Minister Wojciech Murdzek nie wyklucza zresztą kolejnych zmian. Twierdzi też, że podwyżka dla pracowników nauki nie jest jeszcze zagrożona, ale i nie mówi też, że jest gwarantowana.

Wojciech Murdzek: Reforma uczelni będzie kontynuowana
Minister Wojciech Myrdzek zapewnia, że polskie uczelnie poczekaja na maturzystów, nie daje jednak gwarancji, co do wysokości podwyżek dla pracowników nauki. (fot. MNiSW)
REKLAMA
  • Uczelnie będą czekać na maturzystów, nawet jeśli matury znacznie się opóźnią.
  • Tarcza antykryzysowa 2.0 pozwala na dostosowanie działania uczelni i innych instytucji nauki do warunków epidemii koronawirusa.
  • Budżet na naukę będzie zachowany, ale możliwe są przesunięcia. Zapowiedź 6-procentowej podwyżki płac wciąż jest aktualna, ale trudno mówić, że definitywnie nic się tu nie zmieni.   

Powołany 16 kwietnia na ministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek nie zamierza niczego zmieniać w generaliach Konstytucji dla Nauki zaproponowanej przez premiera Jarosława Gowina, chociaż nie wyklucza pewnych korekt.

- Reforma była poprzedzona rozmowami i konsultacjami, które trwały blisko dwa lata. I jest kompleksowym rozwiązaniem, które zyskało uznanie przynajmniej części środowiska. Obecnie jesteśmy w okresie, kiedy następuje jej wdrażanie w życie i oczywiście może się okazać, że istnieje konieczność korekty pewnych rozwiązań – mówi minister Wojciech Murdzek.

Taka sytuacja wystąpiła już teraz - za sprawą pandemii koronawirusa.

Tarcza 2.0 w nauce

Trochę nowości wprowadziły przepisy uchwalonej 16 kwietnia ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Rozwiązania, które znalazły się w tarczy 2.0 dotyczą m.in. możliwości przeprowadzania egzaminów semestralnych dla studentów i obrony prac magisterskich, doktorskich czy kolokwiów habilitacyjnych online. To również np. kwestia wyborów na poszczególnych uczelniach, gdzie rekomendujemy wykorzystanie nowoczesnych technologii, ale przy dochowaniu terminów – mówi minister Murdzek. I dodaje: - Dyskutowana jest też kwestia zwiększenia praw rektorów, bo musimy wziąć pod uwagę, że senat uczelni nie będzie mógł się zebrać i podjąć decyzji - i wtedy ta odpowiedzialność może być przejęta przez rektora.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Wojciech Murdzek: Reforma uczelni będzie kontynuowana

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • PH 2020-04-24 11:12:14

    A co z czesnym za studia w trybie niestacjonarnym? Część zajęć nie jest prowadzona zgodnie z wytycznymi władz uczelni, efekty kształcenia nie będą te same co w "normalnych warunkach"...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA