Włoska emigracja zarobkowa. W 2012 z Italii wyjechało 80 tys. osób

Coraz więcej młodych Włochów opuszcza kraj w poszukiwaniu pracy, a zjawisko to osiąga rozmiary nienotowane od dekad - wynika ze statystyk. W zeszłym roku wyemigrowało z Italii prawie 80 tysięcy osób, czyli o 30 procent więcej niż w poprzednim.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Włoska emigracja zarobkowa. W 2012 z Italii wyjechało 80 tys. osób

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

8 kwi 2013 11:12


Najwięcej Włochów udaje się na emigrację zarobkową do Niemiec. Jest to, jak się podkreśla w analizach, rezultat kryzysu oraz rekordowego bezrobocia wśród młodzieży, które sięga 36 procent.

Eksperci w wypowiedziach dla mediów zwracają uwagę, że kryzys doprowadził wręcz do niespotykanej od dziesięcioleci "eksplozji" emigracji z Włoch oraz - jak również określa się to zjawisko - prawdziwej „ucieczki talentów".

Decydują się na nią przede wszystkim mężczyźni w wieku około 30 lat, często bardzo dobrze wykształceni, ale bez perspektyw zawodowych w ojczyźnie. Dominują wśród nich mieszkańcy Lombardii na północy kraju.

Dwie trzecie młodych Włochów wybrało Europę; najwięcej- Niemcy. Kolejne państwa wybierane jako cel wyjazdu w poszukiwaniu pracy zajmują: Szwajcaria, Wielka Brytania i Francja. Poza Europą najpopularniejsze są Argentyna i USA.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.