Własny biznes czy studia? - Oto jest pytanie

Młodzi ludzie stoją przed trudnym wyborem: iść na studia czy może do pracy? Z jednej strony bez wyższego wykształcenia nie ma co liczyć na dobry etat, z drugiej zaś studia bez doświadczenia niewiele znaczą. Jak więc połączyć studia i własny biznes?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Własny biznes czy studia? - Oto jest pytanie

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

21 cze 2013 13:44


Dane urzędów pracy pokazują, że obecnie w kraju jest ponad 443 tys. młodych osób bez pracy, które jeszcze nie ukończyły 25. roku życia. Jest to co piąty bezrobotny. Obecna sytuacja gospodarcza oraz niepewna sytuacja na rynku pracy nie wskazują, by stan ten miał się szybko poprawić.

Młodzi powinni więc nie tylko zastanowić się nad wyborem przyszłościowego kierunku studiów, ale też obudzić w sobie ducha przedsiębiorczości. Czy można im w jakiś sposób pomóc?

Kredyt studencki a może nowy program?

Obecnie na studentów chcących rozpocząć własną działalność gospodarczą czekają tzw. kredyty studenckie. Może je uzyskać każdy student, który wyrazi taką chęć oraz dostarczy do banku odpowiednie dokumenty. Miesięcznie można otrzymać 600 zł, zaś przez cały okres nauki, trwający 5 lat, nawet do 30 tys. zł. Z kolei sama spłata kredytu rozpoczyna się dopiero po upływie 2 lat od planowanego ukończenia studiów.

- Z jednej strony taki kredyt pomaga biedniejszym studentom utrzymać się w danym mieście lub po części sfinansować studia, z drugiej zaś jest fajną alternatywą sfinansowania własnego biznesu. Zamiast wydawać pozyskane pieniądze można je co miesiąc odkładać. Po ukończeniu studiów mamy 2 lata karencji w spłacie, zaś na koncie 30 tys. zł plus zarobione odsetki na swój pierwszy biznes - mówi Paweł Tomczyk, CEO firmy Rearden Technology.

- Pieniądze z takiego kredytu można również zainwestować, wówczas po wszystkich latach studiowania spłaci się on sam, zaś nam zostanie jeszcze pewna suma pieniędzy - dodaje.

Nowością od przyszłego roku ma być program niskooprocentowanych pożyczek dla studentów oraz absolwentów wyższych uczelni, którzy mają pomysł na własną działalność, ale brakuje im pieniędzy na jej założenie. Początkowo, program ten ma objąć tylko województwa: małopolskie, mazowieckie oraz świętokrzyskie, ze względu na duży odsetek młodych ludzi bez pracy.

Osoby starające się o pożyczkę będą mogły uzyskać dofinansowanie do 60 tys. zł, zaś po roku działalności dodatkowo 20 tys. zł. Należy jednak pamiętać o regularnej spłacie kredytu, którego oprocentowanie wynosić będzie w skali roku 0,75 proc., zaś termin spłaty nie może być dłuższy niż 7 lat.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.