×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

WKG 2017. Rok akademicki za pasem. Jakie kierunki były najbardziej oblegane na uczelniach w Polsce Wschodniej?

Logistyka, informatyka oraz finanse i rachunkowość. To trzy kierunki, na które studenci wybierający naukę na największych uczelniach Polski Wschodniej zgłaszali się najczęściej. Nie każdy z nich mógł liczyć na wymarzony indeks. My podsumowaliśmy wyniki rekrutacji.

WKG 2017. Rok akademicki za pasem. Jakie kierunki były najbardziej oblegane na uczelniach w Polsce Wschodniej?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Nowy rok akademicki wystartował już w poniedziałek (25 września) m.in. na Politechnice Białostockiej.
  • Na Politechnice Rzeszowskiej o jedno miejsce na logistyce walczyło - bagatela - ponad 12 osób. Równie dużą popularnością cieszył się kierunek finanse i rachunkowość, gdzie było ponad 10 chętnych na miejsce. Z kolei na Politechnice Lubelskiej - podobnie jak w ubiegłym roku - rekordy popularności biła informatyka.
  • Zgodnie z zapowiedziami, o miejsce na studiach było w tym roku trudniej. Większość uczelni Polski Wschodniej zmniejszyła limity przyjęć. To efekt wprowadzenia przez resort nauki nowego - projakościowego - algorytmu przyznawania dotacji. - To będzie z korzyścią dla uczelni i studentów - przekonuje rektor Politechniki Białostockiej.
  • Kwestie zmian w szkolnictwie wyższym oraz inne ważne tematy dla Polski Wschodniej będą szeroko dyskutowane podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego, który pod patronatem PulsHR.pl 27 i 28 września odbędzie się w Białymstoku.

*****

Dla ponad 1 mln 300 tys. młodych ludzi właśnie zaczął się ostatni tydzień wakacji. 1 października startuje nowy rok akademicki. Już w poniedziałek (25 września) studentów pierwszego roku, publikując na swojej stronie krótką ściągę z najważniejszych terminów w roku akademickim (m.in. informacja o dacie rozpoczęcia sesji zimowej - przyp. red), serdecznie witała Politechnika Białostocka.

Mniej miejsc, z korzyścią dla uczelni i studentów

Okazuje się, że w tym roku młodzi ludzie, którzy chcieli związać swoją przyszłość z tą uczelnią, mieli trudniejsze zadanie niż rok wcześniej. PB zmniejszyła w tym roku limity przyjęć. W tym roku przygotowała 1765 miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia i 96 - na studiach II stopnia. Rok temu przyjęła 2357 osób - I stopień i 204 - II stopień.

- Ograniczenia limitów dotyczą większości kierunków. Jest to jedno z działań dostosowujących funkcjonowanie uczelni do nowych realiów finansowych narzuconych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - wyjaśnia prof. Lech Dzienis, rektor PB. I od razu precyzuje: - Nowy algorytm, według którego liczona jest dotacja przekazywana uczelniom, bierze pod uwagę tzw. wskaźnik dostępności dydaktycznej - to stosunek liczby studentów stacjonarnych i niestacjonarnych oraz doktorantów do liczby nauczycieli akademickich. Pożądany wskaźnik wynosi 13 - wtedy uczelnia może liczyć na najwyższą dotację.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: WKG 2017. Rok akademicki za pasem. Jakie kierunki były najbardziej oblegane na uczelniach w Polsce Wschodniej?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA