Budimex wprowadza innowacyjne rozwiązania z zakresu VR (virtual reality) dla usprawnienia pracy specjalistów oraz poprawienia bezpieczeństwa na budowach.

Najnowszą inicjatywą Budimeksu jest krok w stronę VR i wykorzystanie go dla zwiększania bezpieczeństwa na budowach. W tym celu spółka zorganizowała w marcu 2020 roku dla sygnalistów i hakowych innowacyjne szkolenie BHP, podczas którego poszerzyli oni swoją wiedzę na temat wirtualnej rzeczywistości i poznali jej zastosowanie.
Szkolenie odbyło się w trakcie realizacji kontraktu na budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego PKN Orlen w Płocku. W ramach wprowadzenia instruktorzy wyjaśnili, jak działa mechanizm VR i jak korzystać z okularów Google. Następnie, pracownicy podczas 8-godzinnych testów poruszali się wirtualnym świecie i uczestniczyli w symulowanych sytuacjach niebezpiecznych lub potencjalnie niebezpiecznych. Zdobytą wiedzę zweryfikowano podczas egzaminu.
Czytaj też: Tradycyjne szkolenia przestają być nagrodą. Czas na wirtualną rzeczywistość
- Ciągły rozwój techniczny i technologiczny oraz bezpieczeństwo są dla nas najważniejsze. Chcemy wykorzystywać innowacyjne rozwiązania w codziennej pracy, aby wynik naszych działań wyróżniały jak najwyższa jakość i satysfakcja inwestorów. Współpracujemy z podmiotami, które podobnie, jak my szukają drogi rozwoju - mówi Dariusz Blocher, prezes i dyrektor generalny Budimeksu.

Budimex widzi potencjał w wykorzystaniu VR w branży budowlanej. Narzędzie doskonale sprawdzi się w realizacji szkoleń specjalistycznych dla pracowników indywidualnych, jak i zespołów. Jego główną zaletą jest komunikowanie o możliwym zagrożeniu. To również źródło wiedzy dla kadry kierowniczej w ramach organizacji wirtualnych „Safety walk”, budujących świadomość i informujących, jakie obszary wymagają doskonalenia.
- Życie ludzkie jest dla nas wartością nadrzędną. Czujemy odpowiedzialność za bezpieczeństwo naszego zespołu, dlatego skupiamy szczególną uwagę na spełnianiu wszystkich niezbędnych standardów, zapewniających ochronę naszym pracownikom oraz współpracownikom. Widzimy duży potencjał w rozwiązaniu VR w branży budowlanej. Jest ono źródłem cennej wiedzy w instruktażach stanowiskowych, a także w szkoleniach okresowych BHP – mówi Dariusz Blocher.


KOMENTARZE (0)